Bez kategorii, Monety

Monety Rosji

Walutą Rosji jest rubel rosyjski dzielony na 100 kopiejek. Waluta ta ma bardzo długą historię. Jako jednostka monetarna była używana na terenach rosyjskich już w średniowieczu. Monety o wartości 1 rubla są wybijane od 1704 roku, czyli od reformy pieniężnej przeprowadzonej przez cara Piotra Wielkiego. Za czasów Cesarstwa Rosyjskiego miało miejsce wiele kolejnych reform, w związku z czym na przestrzeni lat używano różnorodnych monet. Wiele z nich ma dziś ogromną wartość kolekcjonerską. Na uwagę zasługują również monety z wczesnego ZSRR, a także niektóre monety okolicznościowe.

Jeśli masz w swojej kolekcji rosyjskie ruble z różnych okresów historycznych, możesz skorzystać z darmowej wyceny monet i dowiedzieć się, ile potencjalnie są warte. Nasz skup monet w Olsztynie może Ci także zaoferować atrakcyjną cenę, jeśli zdecydujesz się je sprzedać – wyższą, niż mógłbyś otrzymać np. w lombardzie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegóły!

Ciekawe monety rosyjskie to między innymi

15 kopiejek 1867-1917

Srebrna moneta obiegowa. Na awersie widać nominał i rok bicia monety, a na rewersie umieszczony jest orzeł Cesarstwa Rosyjskiego.

1 rubel koronacyjny 1883

Srebrna moneta okolicznościowa wydana dla uczczenia koronacji Aleksandra III Romanowa. Na awersie widać głowę cara z prawego profilu, a na rewersie insygnia koronacyjne.

1 rubel 1895-1915

Moneta obiegowa bita w srebrze, używana za czasów panowania cara Mikołaja II. Na awersie widać głowę cesarza z lewego profilu, a na rewersie orła Cesarstwa Rosyjskiego.

10 rubli 1898-1911

Złota moneta obiegowa z czasów Mikołaja II. Awers prezentuje głowę cara z lewego profilu, a rewers nominał 10 rubli oraz orła Cesarstwa Rosyjskiego.

1 rubel 1921-1922

Srebrna moneta obiegowa z czasów Republiki Radzieckiej. Na monecie wybite są symbole komunistyczne: na awersie sierp i młot (godło Rosji Radzieckiej), a na rewersie pięcioramienna gwiazda (tzw. czerwona gwiazda).