Monety odwrotki - jak wycenić monetę bitą stemplem odwróconym?

Co to znaczy, że moneta bita jest stemplem odwróconym? Jeśli weźmiesz do ręki dowolną polską monetę obiegową i ustawisz awers w pozycji pionowej, a następnie odwrócisz monetę na drugą stronę, jej rewers będzie w dokładnie tej samej pozycji. Natomiast rewers monety wybitej stemplem odwróconym będzie “do góry nogami” – odwrócony o 180 stopni. Jest to nazewnictwo stosowane w polskiej numizmatyce, ale niekoniecznie adekwatne dla monet z innych krajów.

Czy “odwrotki” to błąd menniczy czy celowy zabieg?

To zależy. Polskie monety są bite stemplem zwykłym (z wyjątkiem jednej: obiegowe 2 złote z 1924 r. bite w Filadelfii), więc każda “polska odwrotka” będzie błędem menniczym. Takie monety często cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony kolekcjonerów, podobnie jak i inne destrukty mennicze.

Natomiast w niektórych krajach użycie stempla odwróconego jest lub było standardową metodą bicia monet. Jest tak np. w przypadku monet z USA czy franków francuskich używanych przed wprowadzeniem waluty euro.

Przykłady popularnych monet bitych stemplem odwróconym:

Monety z USA. Wszystkie amerykańskie monety obiegowe są bite stemplem odwróconym.

monety obiegowe USA

Kolejnymi “odwrotkami” są franki szwajcarskie, czyli waluta używana w Szwajcarii i Lichtensteinie.

Współczesne szwajcarskie monety obiegowe są bite stemplem odwróconym.

Monety bite stemplem odwróconym były również używane w Europie w kilku krajach przed wprowadzeniem wspólnej waluty euro - były to franki francuskie i liry włoskie.

"odwrotki" włoskie - liry

Franki francuskie bite stemplem odwróconym

Do popularnych “odwrotek” należą również baty tajskie, czyli monety używane w Tajlandii.

Monety z Tajlandii, które często zostają w pobycie na wakacjach w tym kraju

Ile warte są monety bite stemplem odwróconym?

W przypadku wyżej wspomnianych monet to “zwykła” pozycja rewersu względem awersu będzie błędem menniczym, który może podnieść ich wartość kolekcjonerską. Z pewnością na uwagę zasługują również “skrętki”, czyli monety, w których awers i rewers są względem siebie skręcone pod kątem mniejszym niż 180 stopni.

Jeśli chcesz wycenić monety zagraniczne i zastanawiasz się, czy ich odwrócone pozycje podnoszą ich wartość, zwróć uwagę na to, z jakiego kraju pochodzą i jaka jest dla nich typowa metoda produkcji monet. Jeśli masz w swojej kolekcji ciekawe egzemplarze – monety odwrócone lub skręcone – pomożemy Ci je rzetelnie wycenić. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz wyceny na naszej stronie.