Czym zajmuje się numizmatyk? Każdy wie, że jego praca i pasja łączy się z monetami oraz innymi znakami pieniężnymi, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę na czym tak konkretnie polega i co obejmuje. Numizmatycy są w stanie pomóc w profesjonalnej wycenie wartości kolekcji monet i banknotów, często także zajmują się skupem dawnych walut w ramach swojego hobby lub swoistej inwestycji w przyszłość. Jeśli szukasz numizmatyka w Olsztynie, który podejmie się wyceny – zapraszamy na Wyszyńskiego! Rzucimy fachowym okiem na posiadane przez ciebie monety i banknoty, odpowiednio je wycenimy, a jeśli cena okaże się dla ciebie kusząca – skupimy!

Numizmatyka monety polskie

Bez wątpienia każdy spotkał w swoim życiu przynajmniej kilka monet lub banknotów kolekcjonerskich wprowadzonych do emisji przez Narodowy Bank Polski. W numizmatyce często pojawiają się choćby dwuzłotówki związane z konkretnymi wydarzeniami lub postaciami, a także upamiętniające ważne rocznice. Przykładowymi seriami są tutaj Polscy Podróżnicy i Badacze oraz Zwierzęta Świata, można natrafić również na monety z wizerunkiem Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego czy innych postaci historycznych. Co ciekawe, takie monety posiadają nie tylko wartość kolekcjonerską, ale są w Polsce także prawnym środkiem płatniczym.

Numizmatyka banknoty

Numizmatyka obejmuje nie tylko monety – numizmatyka obejmuje też banknoty i inne znaki pieniężne. Jeśli chodzi o kolekcjonerskie banknoty polskie dużą popularnością cieszą się banknoty II RP, PRL. Banknoty testowe również potrafią uzyskać ogromne wartości – podobnie jak niektóre banknoty zagraniczne, np. banknoty niemieckich władz okupacyjnych. W Olsztynie skupujemy banknoty z całego świata, jeśli więc chciałbyś poznać wartość swojej kolekcji – zachęcamy do kontaktu. Obecnie popularną metodą jest numizmatyczna wycena online, do skorzystania z której zachęcamy – u nas jest ona nie tylko dostępna, ale i możesz liczyć na szybką odpowiedź!

Numizmatyka – nie tylko wycena monet

Numizmatyka, choć obecnie jest znana głównie poprzez wycenę monet i banknotów, a także ich kolekcjonowanie to także nauka o pieniądzu, której najważniejsze zadania obejmują:

  • kolekcjonowanie i klasyfikowanie monet,
  • bezwzględne datowanie monet,
  • analiza znaków menniczych,
  • połączona analiza ikonograficzna, metrologiczna i epigraficzna,
  • ustalanie kręgu użytkowników danych monet,
  • określanie dodatkowych funkcji monet,
  • wyjaśnianie i interpretacja faktów i procesów dziejowych.

Ciekawym elementem numizmatyki jest także przechowywanie zbiorów, bowiem metod jest tutaj zaskakująco wiele. Numizmatycy przechowują swoje kolekcje w klaserach, woreczkach strunowych (tu najczęściej w przypadku monet mało wartościowych), specjalnych holderach (składanych kartonowych opakowaniach na monety, które posiadają specjalnie zafoliowany otwór) oraz w plastikowych lub drewnianych kasetkach.

Numizmatycy w Olsztynie

Numizmatyków z pasją znajdziesz także w Olsztynie. Jeśli szukasz numizmatyka właśnie w tej miejscowości – skontaktuj się z nami przez formularz, telefon lub e-mail. Jak wspomnieliśmy powyżej, zajmujemy się także wyceną monet i banknotów online – wystarczy podesłać nam odpowiednio oświetlone zdjęcia (w przypadku banknotów z widocznym numerem seryjnym). Zapraszamy także do naszego biura na ulicy Wyszyńskiego