Monety z innych krajów

Na przestrzeni wieków na całym świecie wyprodukowano miliardy monet, a ich funkcje były bardzo różne. Część z nich miała status monet obiegowych – służyły do tego, aby dokonywać nimi płatności. Inne produkowane były jako monety inwestycyjne (monety bulionowe) i pozwalały na lokowanie kapitału w cennym kruszcu (np. złocie lub srebrze). Jeszcze inne wydawano wyłącznie do celów kolekcjonerskich, a wiele z nich stanowiło prawdziwe dzieła sztuki.

Dziś zwykle największą wartość mają monety rzadkie, trudno dostępne i zachowane w dobrym stanie technicznym. Niemal wszędzie na świecie da się znaleźć cenne monety historyczne i współczesne.

Kraje, z którycz poszukujemy monet do odkupu to:

  • monety Francji
  • monety Austrii
  • monety Czechosłowacji
  • monety Szwajcarii
  • monety Hiszpanii
  • monety Wielkiej Brytanii
  • monety Holandii
  • monety Włoch
  • monety Macedonii
  • monety Armenii
  • monety Węgier
  • monety Australii
  • monety Meksyku
  • monety Kanady
  • monety Kuby
  • monety Japonii
  • monety Chin
  • monety Korei Płd.

oraz monety z innych nie wymienionych krajów jeżeli tylko posiadają wartość kolekcjonerską.

Być może Ty także masz w swojej kolekcji egzemplarze, które mają dużą wartość kolekcjonerską? Jeśli szukasz skupu monet lub po prostu chcesz dokonać wyceny monet, aby dowiedzieć się, ile są potencjalnie warte, skorzystaj z naszej oferty. Wycenę wykonujemy za darmo w przeciągu 24 godzin, a na terenie Olsztyna możemy bez problemu osobiście dojechać do klienta.

Ciekawe i popularne monety z różnych krajów:

Francja, 5 franków, 1832-1848

Moneta obiegowa obowiązująca za czasów panowania króla Ludwika Filipa I. Bita w srebrze, prezentująca prawy profil władcy.

Włochy, Sardynia, 5 lirów, 1850-1861

Moneta obiegowa Królestwa Sardynii, srebrna. Na awersie znajduje się prawy profil króla Wiktora Emanuela II, a na rewersie godło.

Hiszpania, 5 peset, 1877-1881

Srebrna moneta obiegowa z czasów króla Alfonsa XII. Awers monety prezentuje podobiznę króla (lewy profil), a rewers ozdobne godło Hiszpanii.

Holandia, 2 i ½ guldena, 1929-1940

Moneta obiegowa obowiązująca za czasów panowania królowej Wilhelminy, prezentująca z jednej strony lewy profil władczyni, a z drugiej godło Holandii.

Wielka Brytania, 2 szylingi (floren), 1902-1910

Srebrna moneta obiegowa czasów króla Edwarda VII. Na awersie znajduje się prawy profil króla, a na rewersie postać kobiety (Britannia – personifikacja Brytanii).

Szwajcaria, ½ franka, 1850-1851

Srebrna moneta obiegowa. Na awersie znajduje się siedząca kobieta – Helvetia (personifikacja Szwajcarii), a na rewersie nominał i data wybicia.

Austria, 5 koron, 1900-1907

Srebrna moneta obiegowa Austro-Węgier. Na awersie widać podobiznę panującego Franciszka Józefa I (prawy profil), a na rewersie jego godło.

Czechosłowacja, 100 koron, 1948

Moneta kolekcjonerska wydana z okazji 30. rocznicy niepodległości Angoli. Na rewersie widnieje postać symbolizująca walkę i zwycięstwo, a na awersie lew z herbu Czechosłowacji.

Meksyk, 1 peso, 1898-1909

Moneta obiegowa, srebrna, prezentująca na awersie godło Meksyku (orzeł pożerający węża), a na rewersie czapkę frygijską (czapkę wolności) otoczoną przez promienie.

Kanada, 50 centów, 1870-1901

Srebrna moneta obiegowa. Na awersie widnieje lewy profil królowej Wiktorii w koronie, a na rewersie nominał otoczony liśćmi klonu.

Talar Marii Teresy (1741-1975)

Srebrna moneta emitowana od 1741 roku, kiedyś używana jako środek płatniczy, dziś traktowana jako moneta bulionowa. Od 1780 roku na monecie widnieje zawsze ta sama data, niezależnie od faktycznego roku emisji (jest to rok śmierci królowej Marii Teresy, której podobizna widnieje na awersie). Moneta była wybijana aż do 1975 roku w Brukseli, Londynie, Paryżu i Wiedniu. Jest bardzo popularna wśród kolekcjonerów, a najwyższą wartość mają egzemplarze wybijane w epoce, które nieznacznie różnią się od późniejszych edycji emitowanych w różnych krajach.

Monety USA

Walutą Stanów Zjednoczonych jest dolar amerykański, wprowadzony jako oficjalny środek płatniczy w 1792 roku. Od tamtej pory w obiegu znajdowało się wiele monet i banknotów, spośród których wiele ma dziś wartość nie tylko historyczną, ale i kolekcjonerską.

Monety USA na przestrzeni wieków były wybijane w następujących o nominałach: 1/2 centa, 1, 2, 3, 5, 10, 20, 25 i 50 centów, a także 1 dolar, 2 dolary, 2 1/2 dolara, 3, 4, 5, 10, 20 i 50 dolarów. Obecnie z obiegu wycofana jest większość tych nominałów. W USA można posługiwać się monetami 1-centowymi, 5-centowymi, 10-centowymi, 25-centowymi (ćwierćdolarówka), 50-centowymi i 1-dolarowymi, przy czym dwie ostatnie są rzadko spotykane w powszechnym obiegu i traktowane jako monety kolekcjonerskie. Pozostałe nominały są dostępne w formie banknotów.

Ciekawostką jest istnienie monet półcentowych, które były wybijane w latach 1793–1857 w pięciu różnych wersjach. Ich wprowadzenie było podyktowane koniecznością wydawania reszty z reali hiszpańskich, ponieważ wartość jednego reala wynosiła 12,5 centa.

Posiadasz monety USA? Masz w swojej kolekcji dolary lub centy z różnych okresów historycznych? Skorzystaj z darmowej wyceny monet w Olsztynie i dowiedz się, jaką mają wartość kolekcjonerską i za ile możesz je sprzedać. Oferujemy atrakcyjne ceny skupu monet, a na terenie Olsztyna jesteśmy w stanie dojechać do Ciebie za darmo.

Ciekawe monety USA, które są obecnie poszukiwane przez kolekcjonerów, to między innymi:

1 dolar Morgan

Nazywany dolarem Morgana, pierwsza srebrna moneta obiegowa o nominale 1 dolara. Wybijana w latach 1878-1904 i w roku 1921. Nazwa pochodzi od nazwiska projektanta. Na awersie znajduje się głowa kobiety – uosobienie wolności, natomiast na rewersie orzeł z rozłożonymi skrzydłami.

1 dolar Trade

Dolar handlowy wybijany w srebrze w latach 1873-1885, wprowadzony w celu ułatwienia międzynarodowej wymiany handlowej. Na monecie widać postać siedzącej kobiety z gałązką oliwną w dłoni – uosobienie wolności.

1 dolar Peace

Zwany Dolarem Pokoju, srebrna moneta obiegowa wybijana w latach 1921-1935. Na awersie widać Wolność w koronie (głowa kobiety z lewego profilu), a na rewersie siedzącego na gałęzi drzewa oliwnego orła.

1/2 dolara Kennedy

Srebrna moneta wybijana w latach 1964-1970 (od 1965 roku z mniejszą zawartością srebra). Na awersie znajduje się lewy profil J. F. Kennedy’ego, a na rewersie rysunek herbu prezydenta Stanów Zjednoczonych.

1 dime 1916-1945

Srebrna moneta dziesięciocentowa, nazywana również Mercury Dime. Prezentuje głowę kobiety w czepku ze skrzydłami, a po drugiej stronie gałązkę oliwną i symbol fasces (pęk rózg z toporem).

1 dime 1946-1964

Srebrna moneta dziesięciocentowa, której inna nazwa to Dime Roosevelta. Na awersie widać podobiznę Franklina D. Roosevelta (lewy profil), a na rewersie pochodnię oraz gałązkę oliwną i dębową.

20 dolarów podwójny orzeł złoty

Moneta z lat 1877-1907, wykonana  ze złota próby 900. Awers prezentuje lewy profil kobiety (Wolności) w koronie, a rewers majestatycznego orła w postaci ozdobnego herbu.

Monety Rosji

Walutą Rosji jest rubel rosyjski dzielony na 100 kopiejek. Waluta ta ma bardzo długą historię. Jako jednostka monetarna była używana na terenach rosyjskich już w średniowieczu. Monety o wartości 1 rubla są wybijane od 1704 roku, czyli od reformy pieniężnej przeprowadzonej przez cara Piotra Wielkiego. Za czasów Cesarstwa Rosyjskiego miało miejsce wiele kolejnych reform, w związku z czym na przestrzeni lat używano różnorodnych monet. Wiele z nich ma dziś ogromną wartość kolekcjonerską. Na uwagę zasługują również monety z wczesnego ZSRR, a także niektóre monety okolicznościowe.

Jeśli masz w swojej kolekcji rosyjskie ruble z różnych okresów historycznych, możesz skorzystać z darmowej wyceny monet i dowiedzieć się, ile potencjalnie są warte. Nasz skup monet w Olsztynie może Ci także zaoferować atrakcyjną cenę, jeśli zdecydujesz się je sprzedać – wyższą, niż mógłbyś otrzymać np. w lombardzie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegóły!

Ciekawe monety rosyjskie to między innymi

15 kopiejek 1867-1917

Srebrna moneta obiegowa. Na awersie widać nominał i rok bicia monety, a na rewersie umieszczony jest orzeł Cesarstwa Rosyjskiego.

1 rubel koronacyjny 1883

Srebrna moneta okolicznościowa wydana dla uczczenia koronacji Aleksandra III Romanowa. Na awersie widać głowę cara z prawego profilu, a na rewersie insygnia koronacyjne.

1 rubel 1895-1915

Moneta obiegowa bita w srebrze, używana za czasów panowania cara Mikołaja II. Na awersie widać głowę cesarza z lewego profilu, a na rewersie orła Cesarstwa Rosyjskiego.

10 rubli 1898-1911

Złota moneta obiegowa z czasów Mikołaja II. Awers prezentuje głowę cara z lewego profilu, a rewers nominał 10 rubli oraz orła Cesarstwa Rosyjskiego.

1 rubel 1921-1922

Srebrna moneta obiegowa z czasów Republiki Radzieckiej. Na monecie wybite są symbole komunistyczne: na awersie sierp i młot (godło Rosji Radzieckiej), a na rewersie pięcioramienna gwiazda (tzw. czerwona gwiazda).

Monety Niemiec

Dziś w Niemczech płaci się w Euro, jednak historia niemieckich walut jest bardzo bogata. Monety i banknoty, którymi płaciło się na terenach niemieckich na przestrzeni wieków, dziś mogą być bardzo wiele warte dla kolekcjonerów. Fani numizmatyki poszukują zarówno cennych monet obiegowych z czasów Cesarstwa Niemieckiego i III Rzeszy (Reichsmark), jak i srebrnych monet  kolekcjonerskich z lat 80, 90. i 2000. Na cenę monet wpływa kilka czynników, m.in. okres historyczny, z którego pochodzą, kruszec, z którego zostały wykonane, nakład, dostępność na rynku numizmatycznym oraz stan zachowania.

Masz w domu niemieckie monety z dowolnego okresu – monety historyczne lub monety kolekcjonerskie? Chcesz wiedzieć, czy są coś warte i czy można je korzystnie sprzedać? Wycena monet w Olsztynie pozwoli Ci oszacować ich wartość. Możesz zdecydować się sprzedać je w skupie monet, gdzie za swoje egzemplarze dostaniesz kwotę znacznie wyższą niż np. w lombardzie.

Ciekawe monety niemieckie, które są obecnie poszukiwane przez kolekcjonerów, to między innymi:

1 marka 1891-1916

Srebrna moneta obiegowa z czasów Cesarstwa Niemieckiego, z okresu panowania ostatniego cesarza Wilhelma II

3 reichsmark Zeppelin 1929

Srebrna moneta okolicznościowa wybita dla uczczenia lotu sterowca 127 LZ Graf Zeppelin dookoła świata w 1929 roku. Na rewersie widnieje sterowiec na tle kuli ziemskiej oraz napis „1929 GRAF ZEPPELIN WELTFLUG”.

2 marki Hamburg 1892-1914

Moneta obiegowa w Cesarstwie Niemieckim, wybita w srebrze. Na rewersie widać herb Hamburga oraz napis „FREIE UND HANSESTADT HAMBURG” („Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg”).

5 marek Saksonia 1907-1914

Srebrna moneta obiegowa Cesarstwa Niemieckiego. Rewers przedstawia prawy profil Fryderyka Augusta III Wettyna, króla Saksonii. Na rancie znajduje się napis „GOTT MIT UNS” („Bóg z nami”).

5 reichsmark ze swastyką 1936

Srebrna moneta obiegowa w III Rzeszy Niemieckiej. Na awersie znajduje się godło III Rzeszy ze swastyką, a na rewersie podobizna Paula von Hindenburga. Na rancie widnieje napis: „GEMEINNUTZ GEHT VOR EIGENNUTZ” (co można przetłumaczyć jako: „Dobro wspólne jest ważniejsze niż własna korzyść”).

5 marek 1951-1974

Moneta obiegowa w Republice Federalnej Niemiec, srebrna. Na rancie widnieje inskrypcja – dewiza Niemiec: „EINIGKEIT UND RECHT UND FREIHEIT”(„Jedność i prawo i wolność”).

Srebrne monety uncjowe

Najpopularniejsze monety bulionowe to te o wadze jednej uncji trojańskiej ze srebra próby 9999.

Istnieją również monety o wadze 2, 3, 5 czy 10 uncji, a nawet kilogramowe.

Popularne buliony bite są w nakładach milionowych, a ich wartość zwykle nie wykracza poza wartość zawartego w nich srebra. Jednak są również produkowane monety bulionowe premium o znacznie niższych nakładach (od 5 tys. do 25 tys.). Często osiągają wysokie ceny ze względu na ich trudną dostępność, co przekłada się na wartość kolekcjonerską.

Monety bulionowe występują jako pojedyncze egzemplarze oraz całe kolekcje tematyczne. Są bardzo zróżnicowane pod względem projektów, zdobień, wykończeń, prezentowanej tematyki. Mogą być wykończone metodą proof (za pomocą stempla lustrzanego, który pozwala osiągnąć efekt matowego rysunku na lustrzanym tle), metodą antique (w ten sposób osiąga się efekt postarzenia monety), selektywnie złocone, oksydowane lub posiadać dodatkowe ozdoby (bursztyny, diamenciki, złote elementy).

Wśród srebrnych monet uncjowych pojawiają się bardzo różnorodne projekty, często nawiązujące tematycznie do historii, przyrody czy popkultury. Najciekawsze serie to te ze zwierzętami, znanymi ludźmi, postaciami z Marvela, Gwiezdnych Wojen, Harry’ego Pottera, bajek Disneya czy gier komputerowych. Ich wartość bardzo często rośnie z czasem – przykładowo, po kilku latach od wybicia moneta może nawet trzykrotnie podrożeć ze względu na większe zainteresowanie ze strony kolekcjonerów.

Jeśli posiadasz srebrne monety uncjowe, może się okazać, że są warte znacznie więcej niż myślisz. Skorzystaj z wyceny monet w Olsztynie i sprawdź, ile możesz na nich potencjalnie zarobić. Zaproponujemy Ci też atrakcyjną cenę skupu.

NAJPOPULARNIEJSZE MONETY BULIONOWE

Krugerrand

Moneta bulionowa Republiki Południowej Afryki. W złocie wybijana od 1967 roku, natomiast w srebrze od 2017 roku. Moneta nie ma wskazanej wartości nominalnej. Na awersie znajduje się podobizna Paula Krugera z lewego profilu (od nazwiska polityka pochodzi też nazwa monety) oraz napis „Afryka Południowa” po afrykanersku i angielsku. Na rewersie widać antylopę springbok – narodowy symbol Południowej Afryki – a także rok wybicia oraz napis mówiący o zawartości kruszcu w monecie.

Liść Klonowy (Maple Leaf)

Kanadyjska moneta bulionowa wybijana w czterech różnych metalach: złocie, srebrze, palladzie i platynie. Na srebrnej monecie widnieje nominał 5 dolarów kanadyjskich, a na złotej, platynowej i palladowej – 50 dolarów. Awers prezentuje popiersie królowej Elżbiety II, a na rewersie znajduje się symbol Kanady – liść klonu – oraz oznaczenie zawartości kruszcu.

Australijski Kangur (Australian Kangaroo)

Moneta bulionowa z Australii. Na srebrnej monecie widnieje nominał: 1 dolar australijski. Monetę wprowadzono na rynek w 2016 roku i zyskała ona dużą popularność na całym świecie. Nawiązuje do złotych monet z serii kangaroo/nugget wybijanych w Australii od 1986 r. Na awersie widnieje kangur na tle promieni, natomiast rewers prezentuje popiersie królowej Elżbiety II.

Wiedeńscy Filharmonicy (Wiener Philharmoniker)

Moneta bulionowa z Austrii wybijana w złocie i srebrze. Srebrną monetę uncjową po raz pierwszy wydano w 2008 roku i widnieje na niej nominał 1,50 euro. Na awersie widać organy Filharmonii Wiedeńskiej, napis „Republik Österreich”, rok wybicia, nominał oraz oznaczenie zawartości srebra. Rewers prezentuje instrumenty orkiestry austriackiej: cztery pary skrzypiec, wiolonczelę, harfę, fagot i róg.

Britannia

Moneta bulionowa z Wielkiej Brytanii, w srebrze wybijana od 1997 roku (w złocie od 1987 roku). Na awersie srebrnej monety uncjowej znajduje się prawy profil królowej Elżbiety II i nominał 2 funty. Na rewersie widać Britannię (uosobienie Brytanii) w zwycięskim geście, z tarczą i w rozwianej szacie, a także napis „Britannia”, rok produkcji oraz oznaczenie zawartości srebra.

Amerykański Orzeł (American Eagle)

Moneta bulionowa Stanów Zjednoczonych, wybijana w trzech metalach: złocie (Gold Eagle), srebrze (Silver Eagle) i platynie (Platinum Eagle). Srebrna moneta uncjowa trafiła na rynek w 1986 roku i ma nominał 1 dolara amerykańskiego. Jej awers prezentuje kroczącą Wolność, napisy „Liberty” i „In God We Trust” oraz rok produkcji. Na rewersie widać orła w postaci herbu, 13 gwiazdek, nominał, oznaczenie zawartości srebra oraz napis „United States of America”.

Chińska Panda

Chińska moneta bulionowa, wyjątkowa ze względu na fakt, że co roku zmienia się jej projekt (choć zawsze motywem przewodnim jest panda). W 2016 roku srebrną monetę uncjową zastąpiono srebrną monetą o masie 30 g. Na awersie znajduje się Świątynia Nieba w Pekinie, napis „Chińska Republika Ludowa” po chińsku oraz rok wybicia monety. Na rewersie znajduje się rysunek pandy, zawartość srebra oraz nominał: 10 yuan.

CIEKAWE SERIE MONET BULIONOWYCH

Seria Marvel Superheroes Tuvalu

Seria srebrnych uncjowych monet bulionowych produkowana w australijskim Perth dla państwa wyspiarskiego Tuvalu. Na awersie monet z tej serii widnieje podobizna królowej Elżbiety II, natomiast na rewersach znajdują się bohaterowie komiksów Marvela: Spider-Man, Thor, Kapitan Ameryka, Czarna Pantera, Iron Man, Hulk, Wolverine, Venom, Deadpool.

Serie Lunar I, II, III

Serie australijskich monet bulionowych nawiązujące do tradycyjnego chińskiego zodiaku. Na srebrnych monetach pojawiają się zwierzęta reprezentujące znaki chińskiego zodiaku (m.in. bawół, mysz, świnia, kogut). Monety są zróżnicowane pod względem projektów, zdobień i wykończeń. Na awersie znajduje się głowa lub popiersie królowej Elżbiety II.

Australian Kookaburra

Seria australijskich srebrnych monet bulionowych z wizerunkiem australijskiego ptaka – kukabury. Projekt rewersu zmienia się co roku, natomiast na awersie widnieje podobizna królowej Elżbiety II. Seria jest wybijana od 1990 roku w czterech rozmiarach, z których najpopularniejsza to moneta uncjowa. Widnieje na niej nominał: 1 dolar australijski.

Seria Star Wars z Niue

Seria srebrnych monet upamiętniająca kultową serię filmów „Gwiezdne Wojny”. Monety wybijane są w Nowej Zelandii dla wyspy Niue. Na awersie widać wizerunek królowej Elżbiety II, natomiast rewersy monet z tej serii prezentują takie postaci i obiekty jak: Darth Vader, Sokół Millennium, Boba Fett, Szturmowiec, Gwiazda Śmierci.

Legendy Muzyki

Seria srebrnych monet wybijana przez Królewską Mennicę Brytyjską. Monety z tej serii cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród fanów numizmatyki, jak i wielbicieli brytyjskiej muzyki rockowej. Na monetach znajdują się podobizny artystów/zespołów lub związane z nimi emblematy. Muzycy, którzy znaleźli się na rewersach, to: Queen, Elton John, Dawid Bowie, The Who.

Congo: Prehistoric Life

Seria monet srebrnych wybijana przez Republikę Konga. Seria tematycznie nawiązuje do wymarłych zwierząt. Na rewersach monet można zobaczyć prehistoryczne stworzenia, między innymi mamuta, plezjozaura czy tyranozaura. Awersy monet prezentują natomiast herb Republiki Konga, napis „Republique Democratique du Congo”, rok wybicia, wartość nominalną oraz oznaczenie próby metalu.

World's Wildlife

Kolejna seria monet bulionowych z Kongo. Na rewersach umieszczone są wizerunki majestatycznych dzikich zwierząt z całego świata. Wśród nich znajdziemy między innymi żyrafę, wieloryba, słonia czy orła. Na awersach umieszczono herb Republiki Konga, napis „Republique Democratique du Congo”, rok wybicia, wartość nominalną oraz oznaczenie próby metalu.

Monety kolekcjonerskie NBP

Monety kolekcjonerskie NBP to monety okolicznościowe wykonane z metali szlachetnych (złota lub srebra), emitowane przez Narodowy Bank Polski zgodnie z ustalanym na każdy rok planem emisyjnym. Monety te są niekiedy wzbogacane o atrakcyjne dodatki – bursztyn, kolorowe cyrkonie, nadruki, hologramy, drobne elementy drewniane lub szklane. Cena emisyjna takich monet jest wyższa niż nominał, który na nich widnieje, a niektóre z nich osiągają później jeszcze wyższą wartość na rynku numizmatycznym. Tłumaczy to nie tylko drogi kruszec, z którego są wykonane, ale również ich wartość kolekcjonerska.

CZY WIESZ ŻE...?

Nawet stosunkowo „młode” monety kolekcjonerskie mogą mieć sporą wartość kolekcjonerską z racji niewielkiego nakładu. NBP emitował monety w nakładach od 5 nawet do 150 tysięcy sztuk. Im mniejszy nakład tym zazwyczaj wyższa wartość. Monety o wielotysięcznym nakładzie nie posiadają niestety wartości kolekcjonerskiej.

Moneta 20 zł z bardzo popularnej serii "zwierzęta". Niestety przez ogromny nakład (100 000 sztuk) moneta warta tyle co zawarte w niej srebro.

Moneta o nakładzie zaledwie 15 000 sztuk. Bardzo poszukiwana pozycja kilkukrotnie przewyższająca wartość kruszcu w niej zawartego.

Monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP umieszczone są w plastikowych kapsułach, a następnie pakowane w eleganckie etui lub umieszczane w blistrze. Załączony jest do nich certyfikat, dzięki któremu można zweryfikować ich autentyczność.

Wycena monet kolekcjonerskich NBP w Olsztynie pozwala na oszacowanie wartości zarówno pojedynczych egzemplarzy, jak i całych kolekcji. Znając aktualne ceny skupu monet, można podjąć decyzję o ich sprzedaży. Kwoty oferowane przez skup monet są znacznie bardziej atrakcyjne niż te, które uzyskuje się w lombardzie lub u jubilera, ponieważ uwzględniają ich faktyczną wartość dla kolekcjonerów.

Do najchętniej kupowanych monet kolekcjonerskich NBP należą srebrne monety o nominałach 5zł, 10 zł, 20 zł, 50 zł. Wśród najciekawszych należy wymienić:

CIEKAWE MONETY KOLEKCJONERKSKIE NBP

5 zł Legia Warszawa

Moneta kolekcjonerska wyemitowana w 2016 roku, należąca do serii „Polskie Kluby Piłkarskie”, wykonana ze srebra. Na rewersie umieszczono wizerunek Stanisława Mielecha, piłkarza, współzałożyciela klubu i pomysłodawcy jego nazwy. Jedna z sześciu srebrnych monet kolekcjonerskich NBP.

10 zł zł Zygmunt II August

Srebrna moneta kolekcjonerska wyemitowana w 1996 roku w ramach serii „Poczet królów i książąt polskich”. Istnieją dwie wersje rewersu. Na pierwszej widnieje popiersie króla na tle arrasu. Na drugiej widzimy półpostać króla z lewego profilu (wartość tej monety na rynku kolekcjonerskim jest znacznie wyższa). Na obu znajduje się napis „ZYGMUNT II AUGUST 1548-1572”.

10 zł August Emil Fieldorf ``NIL``

Moneta kolekcjonerska z 1998 roku, srebrna, wydana na upamiętnienie 45. rocznicy śmierci generała A. E. Fieldorfa. Na rewersie znajduje się jego popiersie oraz fragment muru z napisem: „NIL 1895-1953” oraz kotwicą Polski Walczącej.

10 zł 100-lecie polskiej flagi państwowej

Srebrna moneta kolekcjonerska wydana w 2019 roku, aby uczcić 100 lat istnienia polskiej flagi. Widnieje na niej biało-czerwona flaga przechodząca z awersu na rewers. Na rewersie znajduje się także zarys kilkunastu ludzkich sylwetek.

20 zł Jelonek Rogacz

Moneta kolekcjonerska, srebrna, wyemitowana przez NBP w 1997 roku w ramach serii „Zwierzęta świata”. Rewers przedstawia jelonka rogacza na dębowej gałązce.

20 zł Kangur + 1 AUD Kangur

Zestaw dwóch srebrnych monet z 2013 roku: Kangur Walabia Bennetta – moneta polska o nominale 20 zł oraz Eastern Grey Kangaroo – moneta australijska o nominale 1 AUD (1 dolar australijski). Wspólnym motywem dla obu monet jest umieszczony na rewersie wizerunek kangura. Co ciekawe, moneta 20 zł jest (w odróżnieniu do innych monet 20 zł NBP) wybita z czystego srebra próby 999 o wadze pełnej uncji trojańskiej (standardowo NBP bije 20 zł w próbie 925 o wadze 28,28 g).

20 zł szlak bursztynowy

Srebrna moneta z bursztynem wyemitowana w 2001 roku. Na rewersie znajduje się mapa Europy, na której gwiazdkami oznaczono szlak bursztynowy. Widać również ilustrację denara z wizerunkiem Nerona.

50 zł Bolesław Chrobry

Moneta kolekcjonerska, pierwsza z serii „Skarby Stanisława Augusta”, wydana w 2013 roku, wybita ze srebra najwyższej próby. Na rewersie znajduje się popiersie Bolesława Chrobrego z profilu, na awersie natomiast łaciński napis, na język polski tłumaczony następująco: „Pierwszy w Polsce królewską koroną ozdobiony, granice państwa na Elbie, Dnieprze i Ossie jako zwycięzca oznaczył. Umarł Roku Pańskiego 1025, mając lat 58, w 33. roku panowania, dnia 3 kwietnia”.

50 zł 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem

Srebrna moneta z bursztynem wydana w 2020 roku z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Awers przedstawia odzyskaną część Pomorza oraz rybaka z wiosłem i zwojem sieci. Rewers prezentuje gen. Józefa Hallera na koniu, na brzegu Bałtyku, w tle powiewają polskie flagi. Rewers uszlachetniony jest bursztynem – dodatkowym morskim motywem.

Okolicznościowe 2 zł

Monety okolicznościowe o nominale 2 zł to monety, które Narodowy Bank Polski emitował w latach 1995–2014. Są to monety obiegowe, można więc nimi legalnie płacić w Polsce. Wiele z nich ma jednak dużą wartość kolekcjonerską, dlatego zamiast być środkiem płatniczym, stały się poszukiwanymi przez kolekcjonerów numizmatami. Wycena takich monet odbywa się nie w oparciu o nominał, który reprezentują, ale na podstawie zainteresowania ze strony fanów numizmatyki.

CZY WIESZ ŻE...?

…monety okolicznościowe 2 zł wybite po 2001 roku są przeważnie warte niewiele więcej niż swój nominał tj. 2 zł? Najciekawsze kolekcjonersko monety dwuzłotowe to te z lat 95-99, a najcenniejszą jest pierwsza moneta 2 zł Nordic Gold z Zygmuntem II Augustem, która doczekała się wielu podróbek produkowanych głównie w Chinach.

Najcenniejsza okolicznościowa moneta 2 zł

Okolicznościowe dwuzłotówki były początkowo bite w miedzioniklu, natomiast od 1996 roku zaczęto do ich produkcji wykorzystywać stop Nordic Gold (tzw. nordyckie złoto). Nadał on monetom szlachetny, złoty wygląd, mimo że w stopie tym nie ma żadnych domieszek prawdziwego złota (jest to mieszanka miedzi, cynku, aluminium i cyny). Monety te prezentują ważne dla Polski wydarzenia, postaci, obiekty i miejsca. Były wybijane z okazji ważnych rocznic lub wydarzeń, a także dla uczczenia pamięci wybitnych osobistości.

Zajmujemy się wyceną i skupem monet okolicznościowych, w tym także dwuzłotówek. Skorzystaj z darmowej wyceny monet w Olsztynie, aby dowiedzieć się, ile warte są Twoje egzemplarze. Za najciekawsze numizmaty zaproponujemy atrakcyjną cenę skupu.

Największym zainteresowaniem cieszą się zazwyczaj monety rzadkie, starsze, wybite w mniejszym nakładzie i/lub wyjątkowo dobrze zachowane. Wśród tych, które zasługują na największą uwagę, można wymienić następujące egzemplarze:

CIEKAWE MONETY OKOLICZNOŚCIOWE 2 ZŁ

2 zł Katyń Miednoje Charków

Moneta z 1995 roku upamiętniająca zbrodnię katyńską. Rewers prezentuje las drzew wyglądających jak krzyże oraz napis „KATYŃ MIEDNOJE CHARKÓW 1940”. Pierwsza moneta okolicznościowa 2 zł.

2 zł Zygmunt II August

Pierwsza moneta  2 zł ze stopu Nordic Gold wybita w 1996 roku w ramach serii „Poczet królów i książąt polskich”, prezentująca popiersie króla Zygmunta II Augusta. Najcenniejsza okolicznościowa dwuzłotówka.

2 zł Sum

Moneta z 1995 roku należąca do serii „Zwierzęta Świata”. Na rewersie widać suma wśród wodorostów oraz napis „SUM – Silurus glanis”.

2 zł Jeż

Moneta z roku 1996 wybita w ramach serii „Zwierzęta Świata”. Moneta dwuzłotowa wykonana ze stopu Nordic Gold. Na rewersie znajduje się samica jeża z pięcioma młodymi oraz napis „JEŻ – Erinaceus europaeus”.

2 zł Pałac Królewski w Łazienkach

Moneta wybita w 1995 roku, należąca do serii „Zamki i pałace w Polsce” i prezentująca pałac Łazienkowski w Warszawie.

2 zł Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Kolejna moneta z serii „Zamki i pałace w Polsce”, wybita w 1996 roku. Na rewersie widać zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim oraz herb biskupstwa warmińskiego.

2 zł Jelonek Rogacz

Moneta należąca do serii „Zwierzęta Świata”, wybita w 1997 roku. Rewers prezentuje jelonka rogacza na dębowej gałązce oraz napis „JELONEK ROGACZ – Lucanus cervus”.

Monety PRL

Monety obiegowe PRL

Monety obiegowe PRL to monety, które były w obiegu w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz na początku lat 90., do denominacji złotówki (ostatnie monety PRL wycofano z obiegu w 1994 roku). Wycena monet w Olsztynie odbywa się na podstawie kilku kryteriów, np. unikatowości, stanu zachowania, rocznika oraz cech indywidualnych. Zdarza się, że moneta z pozoru zwyczajna może być bardzo wiele warta dla kolekcjonerów, podczas gdy inna, wyglądająca na pierwszy rzut oka praktycznie tak samo, może nie mieć absolutnie żadnej wartości i nie będzie nią zainteresowany żaden kolekcjoner ani skup monet.

CZY WIESZ ŻE...?

…srebrna moneta 100 złotych 1966 Mieszko i Dąbrówka jest uznawana przez wielu kolekcjonerów za najpiękniejszą polską monetę okresu PRL? Istnieje kilka wersji próbnych tej monety, a „zestawy milenijne” były wręczane jako premię dygnitarzom z ówczesnego rządu Polski.

100 zł Mieszko i Dąbrówka obiegowe

100 zł Mieszko i Dąbrówka wersje próbne

Monety okolicznościowe PRL

W okresie PRL poza zwykłymi monetami obiegowymi, wybijano również monety okolicznościowe i kolekcjonerskie. Niektóre z nich są dziś poszukiwane przez pasjonatów numizmatyki, zwłaszcza jeśli udało się je zachować w bardzo dobrym stanie. Ceny takich monet nierzadko sięgają setek, a nawet tysięcy złotych. Wśród ciekawych monet PRL znajdują się rzadkie monety obiegowe lub obiegowo-okolicznościowe, monety próbne czy też wersje kolekcjonerskie monet.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile są warte monety, które posiadasz, możemy wykonać dla Ciebie darmową wycenę monet PRL. Zajmujemy się także skupem monet w Olsztynie i chętnie odkupimy od Ciebie monety, które wydadzą się nam interesujące.

CIEKAWE MONETY PRL

100 zł Mieszko i Dąbrówka

nazywana stuzłotówką milenijną, srebrna moneta wybita w 1966 roku z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego. Istnieje kilka wersji tej monety, m.in. monety próbne niklowe z datą 1960 i monety ze zmianami w projekcie rewersu i awersu.

200 zł XXX lat PRL

Srebrna moneta okolicznościowa wybita w 1974 roku z okazji trzydziestej rocznicy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Wersje próbne monety zostały wybite w niklu. Monety wybite stemplem odwróconym mają na rynku kolekcjonerskim wyższą wartość.

200 złotych 1975 XXX rocznica zwycięstwa nad faszyzmem

Srebrna moneta okolicznościowa z 1975 roku, wybita z okazji trzydziestej rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem. Przedstawia głowy żołnierza radzieckiego w hełmie i polskiego w rogatywce.

200 zł Igrzyska XXI Olimpiady

Srebrna moneta okolicznościowa z 1976 roku, wydana na upamiętnienie letnich igrzysk olimpijskich w Montrealu. Przedstawia znicz olimpijski z płomieniami oraz koła olimpijskie.

10 zł Kolumna Zygmunta

Moneta z 1965 roku, wybita jako jedna z dwóch monet okolicznościowych na siedemsetlecie Warszawy (druga z nich to dziesięciozłotówka z pomnikiem Nike). Wybita w miedzioniklu, w obiegu była do 1977 roku.

10 000 zł Jan Paweł II

Srebrna moneta okolicznościowa wybita w 1987 z okazji trzeciej wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce. Moneta istnieje w wersji kolekcjonerskiej (wybita stemplem lustrzanym) oraz w wersji próbnej (niklowa). Ten sam rewers został wykorzystany wielokrotnie na innych monetach z lat 1982-1987.

50 000 zł Józef Piłsudski

Srebrna moneta okolicznościowa z 1988 roku, która upamiętniała 70. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W wersji kolekcjonerskiej moneta była bita stemplem lustrzanym. Istnieją również dwie wersje próbne monety.

100 000 zł Solidarność

Srebrna moneta okolicznościowa wydana w 1990 roku z okazji 10. rocznicy utworzenia „Solidarności”. Na rewersie monety znajduje się Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 i panorama Gdańska. Moneta 100000 zł Solidarność była bita w czterech różnych typach, które istotnie różnią się od siebie wartością.

Monety kolekcjonerskie PRL

Monety kolekcjonerskie są wydawane zwykle z okazji różnych wydarzeń lub rocznic bądź dla upamiętnienia ważnych historycznie postaci. Ich rewersy prezentują budynki, symbole, osoby, pomniki lub panoramy miast. Wprowadzane są na rynek kolekcjonerski w niedużym nakładzie i nie są przeznaczone do obiegu. Często mają niestandardowe wymiary, dodatki lub znaki szczególne, dzięki którym wyróżniają się i zachęcają do kupna. Wycena monet kolekcjonerskich w Olsztynie jest dokonywana na podstawie tego, czy są to monety rzadkie i poszukiwane przez kolekcjonerów (czyli czy mają tzw. wartość kolekcjonerską) oraz w jakim stanie zostały zachowane. Na ich wartość wpływa również rodzaj kruszcu, z którego zostały wykonane.

CIEKAWE MONETY KOLEKCJONERSKIE PRL

300 000 zł Zamek w Łańcucie

srebrna moneta kolekcjonerska wydana w 1993 roku. Na rewersie widać Zamek w Łańcucie, karetę oraz napis „ZAMEK W ŁAŃCUCIE”. Ten sam rewers znajduje się także na monecie okolicznościowej o nominale 20 000 zł.

300 000 zł Jaskółki Hirundinidae

Srebrna moneta kolekcjonerska wydana w 1993 roku. Rewers prezentuje jaskółkę karmiącą swoje młode w gnieździe oraz napis „JASKÓŁKI HIRUNDINIDAE”. Ten sam rewers znajduje się także na monecie okolicznościowej o nominale 20 000 zł.

oraz inne monety końca lat 80. i początku lat 90. o dużych nominałach 50 000-300 000 zł

1000 i 10 000 zł z Janem Pawłem II

  • 1983 o nominale 1000 zł, srebrna moneta upamiętniająca drugą wizytę Jana Pawła II w Polsce. Na rewersie widać lewy profil papieża w piusce oraz napis „JAN PAWEŁ II”.
  • 1986 o nominale 10 000 zł, srebrna moneta z tym samym rewersem co moneta 1000 zł z 1983 roku.
  • 1987 o nominale 10 000 zł, srebrna moneta upamiętniająca trzecią wizytę papieża Jana Pawła II w Polsce. Rewers przedstawia półprofil papieża z pastorałem i z wyciągnięta do przodu prawą dłonią.
  • 1988 o nominale 10 000 zł, srebrna moneta jednouncjowa, wybita z okazji dziesięciolecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Na rewersie znajduje się  lewy profil Jana Pawła II w modlitwie, a dookoła napis „JAN PAWEŁ II X LAT PONTYFIKATU”.
  • 1988 o nominale 10 000 zł, srebrna moneta jednouncjowa, której rewers przedstawia papieża Jana Pawła II błogosławiącego wiernych, pod spodem znajduje się napis „JAN PAWEŁ II”.
  • 1989 o nominale 10 000 zł, srebrna moneta jednouncjowa, na rewersie lewy półprofil papieża, wokół tło w formie kratki, a po lewej stronie napis „JAN PAWEŁ II”.

Monety II RP

Monety II Rzeczypospolitej to monety będące w obiegu w latach 1924-1939. Ich wprowadzenie do obiegu było bardzo ważnym momentem w historii Polski. Niestabilna sytuacja gospodarcza po I wojnie światowej skutkowała między innymi hiperinflacją. Funkcjonująca dotąd waluta – marka polska – w błyskawicznym tempie traciła na wartości, a Polsce groziła prawdziwa katastrofa ekonomiczna. W 1924 roku w efekcie reformy walutowej Władysława Grabskiego nastąpił powrót do poprzedniej waluty – złotego polskiego.

CZY WIESZ ŻE...?

…pozornie identyczne monety mogą mieć bardzo różną wartość? Stare monety z okresu II RP o tym samym nominale i z tego samego rocznika mogą mieć wartość kilkudziesięciu lub kilkuset złotych. Czy potrafiłbyś samemu poznać, która z tych monet warta jest więcej?

Moneta 5 zł z 1932 warta kilkadziesiąt złotych

Moneta 5 zł z 1932 warta kilkaset złotych

Monety II RP były emitowane przez powołany w 1924 roku Bank Polski i były oficjalnym środkiem płatniczym aż do 1939 roku. Najniższy nominał to 1 grosz wykonany z brązu. Monety 2-groszowe i 5-groszowe były produkowane ze stopu niklu i brązu, natomiast 10-groszówki, 20-groszówki i 50-groszówki wykonywano z niklu. Wszystkie miały na awersie orła w koronie, natomiast na rewersie odpowiedni nominał.

CZY WIESZ ŻE...?

…moneta, która wydaje się być mocno zniszczona będzie warta o wiele więcej niż moneta, którą czyszczono? Patyna i „zabrudzenia” nie obniżają wartości monety. Mycie monet mocno ją obniża.

"brudna" moneta, która wcale nie wymaga "czyszczenia"

47356867_493383711150819_8687599021574848512_n

Monety o wyższych nominałach stanowią jednak znacznie ciekawsze zjawisko i znajdują się dziś w kręgu zainteresowań kolekcjonerów. Niektóre z nich występowały w kilku wersjach – różniły się od siebie rewersami, a niekiedy także stopami metali, które wykorzystano do ich produkcji. Przykładowo, na monecie 2-złotowej mogła widnieć żniwiarka, Polonia, Józef Piłsudski lub żaglowiec. Dziś wycenę monet II RP przeprowadza się między innymi na podstawie ich unikatowości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile warte są Twoje monety z okresu II RP, skorzystaj z wyceny starych monet w Olsztynie. Skup monet to dobry sposób na spieniężenie zalegających kolekcji lub pojedynczych egzemplarzy. Skupujemy srebrne i złote monety z okresu II RP:

CIEKAWE MONETY II RP

1 zł, 2 zł Żniwiarka

Srebrne monety z ząbkowanym rantem, bite w 1924 i w 1925 roku. Na rewersie widać kobietę z warkoczem oraz kłosy. 1 zł bita w dwóch różnych wersjach. 2 zł bite w pięciu różnych wersjach, które diametralnie różnią się od siebie wartością.

2, 5, 10 zł Głowa Kobiety (inne nazwy: Polonia, Jadwiga)

Srebrne monety z ząbkowanym rantem. Rewers prezentuje Polonię – uosobienie Polski – na tle promieni.

2, 5, 10 zł Józef Piłsudski

Srebrne monety z ząbkowanym rantem, na rewersie lewy profil marszałka Piłsudskiego. Na szczególną uwagę zasługują roczniki 1936 oraz 1938.

5, 10 zł Józef Piłsudski orzełek strzelecki

Srebrne monety okolicznościowe wydane z okazji 20. rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów. Monety bite tylko w roku 1934

2, 5 zł Żaglowiec

Srebrne monety okolicznościowe upamiętniające 15. rocznicę budowy portu w Gdyni. Srebrne, z ząbkowanym rantem.

5 zł Nike

Srebrna moneta, na rancie widnieje wklęsły napis: „SALUS REIPUBLICAE SUPREMA LEX”.

5 zł Sztandar

Srebrna moneta okolicznościowa na upamiętnienie 100-lecia powstania listopadowego, na rancie widnieje wklęsły napis: „SALUS REIPUBLICAE SUPREMA LEX”.

5 zł Konstytucja

Srebrna moneta z 1925 roku, nie trafiła nigdy do obiegu. Rewers prezentuje kobietę (uosobienie Polski) odbierającą konstytucję od młodzieńca. Jedna z najcenniejszych monet II RP osiągająca na licytacjach ceny kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na rynku istnieje bardzo wiele falsyfikatów tej monety.

10 zł Jan III Sobieski

Srebrna moneta okolicznościowa upamiętniająca 250. rocznicę odsieczy wiedeńskiej.

10 zł Romuald Traugutt

Srebrna moneta okolicznościowa wydana z okazji 70. rocznicy powstania styczniowego.

10 zł, 20 zł Bolesław Chrobry (moneta złota)

Złote monety okolicznościowe wybite z okazji 900. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.

Złote monety

Złote monety mają wysoką wartość zarówno inwestycyjną, jak i kolekcjonerską. Inwestycja w monety wykonane z tak szlachetnego kruszcu to forma zabezpieczenia na przyszłość, ponieważ złoto jest i zawsze będzie w cenie. Wyjątkowe, rzadko spotykane egzemplarze złotych monet historycznych mogą być natomiast bardzo cenne dla kolekcjonerów, a w związku z tym ich ceny mogą być naprawdę wysokie.

W przeszłości złote monety były używane jako środek płatniczy. Na przestrzeni wieków ich rola się zmieniała, a obecnie zwykle nie są już produkowane jako monety obiegowe, ale jako monety kolekcjonerskie lub bulionowe – czyli inaczej mówiąc inwestycyjne. Złote monety bardzo często są warte dużo więcej niż kruszec, z którego są wykonane. O ich wartości rynkowej decyduje ich unikatowość i stan utrzymania. Mały, wykonany ze złota krążek może być wart kilkaset lub kilkanaście tysięcy złotych. Na rynku kolekcjonerskim nie brak jest również monet wartych kilkaset tysięcy złotych.

CZY WIESZ ŻE...?

…dysponujemy profesjonalną maszyną do nieinwazyjnego badania próby złota. Zbadanie monety w ten sposób daje 100% pewność odnośnie tego czy dany numizmat jest oryginalny, a jednocześnie nie niszczy w żaden sposób jej powierzchni.

Badanie próby złota

skup złota Olsztyn

Jeśli posiadasz złote monety i chcesz je sprzedać lub wycenić, skontaktuj się z nami. Nasz skup monet w Olsztynie to miejsce, gdzie można otrzymać rzetelne informacje. Fachowo określimy potencjalną cenę złotych monet z Twojej kolekcji oraz zaproponujemy odkup każdej złotej monety. Zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub za pomocą formularza na stronie.

Zajmujemy się skupem monet złotych oraz wykonanych z innych surowców. Możesz odwiedzić nasz skup osobiście w Olsztynie lub – jeśli mieszkasz daleko – wysłać nam zdjęcia, na podstawie których wstępnie określimy wartość Twoich numizmatów, zupełnie za darmo. Skorzystaj z naszego formularza wyceny!

NAJPOPULARNIEJSZE ZŁOTE MONETY HISTORYCZNE

5, 10, 7,5 i 15 carskich rubli (Rosja; car Mikołaj II, car Aleksander III)

Monety wybijane i używane w carskiej Rosji, wysokiej jakości numizmaty prezentujące na awersach podobizny carów.

10 złotych, 20 złotych Bolesław Chrobry

Polskie złote monety okolicznościowe wybite w 1925 r. z okazji 900. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.

5, 10, 20 dolarów (USA; Liberty Head, Walking Liberty, Indianin)

Złote monety obiegowe z USA, wybijane w XIX i XX wieku i prezentujące najważniejsze amerykańskie symbole. Obecnie wykorzystywane jako monety inwestycyjne.

Liberty head

Walking Liberty

Indianin

5, 10, 20 marek (Niemcy; Prusy, Saksonia, Bayern. Hamburg i inne)

Złote monety niemieckie o wysokiej wartości kolekcjonerskiej, pochodzące z różnych regionów (a najpopularniejsze to: Prusy, Saksonia, Hamburg, Bayern) i okresów historycznych.

1 funt suweren (królowa Wiktoria, król Edward VII, król Jerzy V, królowa Elżbieta)

Tradycyjna złota moneta z Wielkiej Brytanii, w przeszłości wybijana jako moneta obiegowa, a obecnie jako moneta inwestycyjna / kolekcjonerska.

10, 20, 40, 100 franków francuskich (Anioł, Napoleon, Kogut)

Historyczne złote monety z Francji o wysokiej wartości kolekcjonerskiej.

10, 20 franków szwajcarskich

Złote monety historyczne z czasów Łacińskiej Unii Monetarnej, jedne z najbardziej poszukiwanych na rynku numizmatycznym szwajcarskich monet.

10, 20, 100 koron austriackich

Złote monety z monarchii austro-węgierskiej emitowane od 1892 roku do I wojny światowej, bardzo popularne wśród kolekcjonerów i inwestorów. Monety bite są do tej pory z data 1915.

1 dukat, 4 dukaty (``czworak``)

Austriackie złote monety z 1915 roku, klasyczne numizmaty

10, 20 koron węgierskich

Historyczne złote monety węgierskie wybijane w okresie istnienia Austro-Węgier z wizerunkiem Franciszka Józefa I.

100, 200, 500 zł NBP

polskie złote monety okolicznościowe upamiętniające ważne dla historii kraju osoby, wydarzenia i rocznice (m.in. władców Polski, pisarzy, rocznicę zakończenia II wojny światowej).

20, 20 guldenów holenderskich

Złote monety wybijane przez Holenderską Mennicę Królewską od 1818 roku, klasyczne numizmaty o wartości inwestycyjnej i kolekcjonerskiej.

10, 20 lirów włoskich

Wiktor Emanuel II – XIX-wieczne złote monety włoskie prezentujące postać króla Wiktora Emanuela II.