Monety z innych krajów
Na przestrzeni wieków na całym świecie wyprodukowano miliardy monet, a ich funkcje były bardzo różne. Część z nich miała status monet obiegowych – służyły do tego, aby dokonywać nimi płatności. Inne produkowane były jako monety inwestycyjne (monety bulionowe) i pozwalały na lokowanie kapitału w cennym kruszcu (np. złocie lub srebrze). Jeszcze inne wydawano wyłącznie do celów kolekcjonerskich, a wiele z nich stanowiło prawdziwe dzieła sztuki.
Dziś zwykle największą wartość mają monety rzadkie, trudno dostępne i zachowane w dobrym stanie technicznym. Niemal wszędzie na świecie da się znaleźć cenne monety historyczne i współczesne.
Kraje, z którycz poszukujemy monet do odkupu to:
- monety Francji
- monety Austrii
- monety Czechosłowacji
- monety Szwajcarii
- monety Hiszpanii
- monety Wielkiej Brytanii
- monety Holandii
- monety Włoch
- monety Macedonii
- monety Armenii
- monety Węgier
- monety Australii
- monety Meksyku
- monety Kanady
- monety Kuby
- monety Japonii
- monety Chin
- monety Korei Płd.
oraz monety z innych nie wymienionych krajów jeżeli tylko posiadają wartość kolekcjonerską.

Być może Ty także masz w swojej kolekcji egzemplarze, które mają dużą wartość kolekcjonerską? Jeśli szukasz skupu monet lub po prostu chcesz dokonać wyceny monet, aby dowiedzieć się, ile są potencjalnie warte, skorzystaj z naszej oferty. Wycenę wykonujemy za darmo w przeciągu 24 godzin, a na terenie Olsztyna możemy bez problemu osobiście dojechać do klienta.
Ciekawe i popularne monety z różnych krajów:
Francja, 5 franków, 1832-1848
Moneta obiegowa obowiązująca za czasów panowania króla Ludwika Filipa I. Bita w srebrze, prezentująca prawy profil władcy.


Włochy, Sardynia, 5 lirów, 1850-1861
Moneta obiegowa Królestwa Sardynii, srebrna. Na awersie znajduje się prawy profil króla Wiktora Emanuela II, a na rewersie godło.
Hiszpania, 5 peset, 1877-1881
Srebrna moneta obiegowa z czasów króla Alfonsa XII. Awers monety prezentuje podobiznę króla (lewy profil), a rewers ozdobne godło Hiszpanii.


Holandia, 2 i ½ guldena, 1929-1940
Moneta obiegowa obowiązująca za czasów panowania królowej Wilhelminy, prezentująca z jednej strony lewy profil władczyni, a z drugiej godło Holandii.
Wielka Brytania, 2 szylingi (floren), 1902-1910
Srebrna moneta obiegowa czasów króla Edwarda VII. Na awersie znajduje się prawy profil króla, a na rewersie postać kobiety (Britannia – personifikacja Brytanii).


Szwajcaria, ½ franka, 1850-1851
Srebrna moneta obiegowa. Na awersie znajduje się siedząca kobieta – Helvetia (personifikacja Szwajcarii), a na rewersie nominał i data wybicia.
Austria, 5 koron, 1900-1907
Srebrna moneta obiegowa Austro-Węgier. Na awersie widać podobiznę panującego Franciszka Józefa I (prawy profil), a na rewersie jego godło.


Czechosłowacja, 100 koron, 1948
Moneta kolekcjonerska wydana z okazji 30. rocznicy niepodległości Angoli. Na rewersie widnieje postać symbolizująca walkę i zwycięstwo, a na awersie lew z herbu Czechosłowacji.
Meksyk, 1 peso, 1898-1909
Moneta obiegowa, srebrna, prezentująca na awersie godło Meksyku (orzeł pożerający węża), a na rewersie czapkę frygijską (czapkę wolności) otoczoną przez promienie.


Kanada, 50 centów, 1870-1901
Srebrna moneta obiegowa. Na awersie widnieje lewy profil królowej Wiktorii w koronie, a na rewersie nominał otoczony liśćmi klonu.
Talar Marii Teresy (1741-1975)
Srebrna moneta emitowana od 1741 roku, kiedyś używana jako środek płatniczy, dziś traktowana jako moneta bulionowa. Od 1780 roku na monecie widnieje zawsze ta sama data, niezależnie od faktycznego roku emisji (jest to rok śmierci królowej Marii Teresy, której podobizna widnieje na awersie). Moneta była wybijana aż do 1975 roku w Brukseli, Londynie, Paryżu i Wiedniu. Jest bardzo popularna wśród kolekcjonerów, a najwyższą wartość mają egzemplarze wybijane w epoce, które nieznacznie różnią się od późniejszych edycji emitowanych w różnych krajach.
