Moneta 20 złotych Marceli Nowotko 1974-77 i 1983 jaka wartość?

Moneta o nominale 20 złotych z wizerunkiem Marcelego Nowotki to jedna z najpopularniejszych monet okresu PRL. Wiele osób znajduje egzemplarze tej monety np. w starych pamiątkach. Nasi klienci bardzo często pytają o wartość tej monety. Niestety informacje na jej temat, które można znaleźć w Internecie, bardzo często są mylące. W serwisach typu Allegro czy OLX można znaleźć oferty sprzedaży tej monety za kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Z tego powodu wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że jest to moneta unikatowa i wiele warta. Tymczasem jest wręcz przeciwnie.

Przykłady ofert z popularnych portali internetowych gdzie cena jest monety wyjęta jest z kapelusza

Przykład ogłoszeń z kompletnie nierealnymi kwotami

nowotko

Nakład monety 20 złotych z Marcelim Nowotką to prawie 100 mln sztuk. Oznacza to, że jest to moneta bardzo pospolita i bez wartości dla kolekcjonerów. Rzeczywista wartość pojedynczych monet z roczników 1974-77 jest bliska zeru. W związku z tym monety 20 złotych Nowotko skupowane są na kilogramy, gdyż jest to tzw. złom numizmatyczny.

Czy moneta 20 zł Marceli Nowotko może być warta więcej?

Istnieje niewielka szansa, np. rocznik 1983 w stanie menniczym będzie wart kilkadziesiąt złotych (jego nakład wynosi 152 000 sztuk). Większą wartość będzie również miała moneta w stanie menniczym dodatkowo w gradingu jednej z uznanych firm. Wciąż jednak nie są to kwoty, które można znaleźć w ogłoszeniach w Internecie i które niestety wprowadzają wiele osób w błąd.

Moneta Marceli Nowotko z 1983 roku

Moneta Marceli Nowotko w gradingu z wysoką notą

Skup monet Marceli Nowotko 20 zł

Jeżeli masz większą ilość monet 20 zł z Nowotką, to skupujemy je na kilogramy. Natomiast przeważnie pojedyncze egzemplarze niestety nie są nic warte. Jeśli masz w swojej kolekcji inne ciekawe monety – polskie lub zagraniczne – zapraszamy do wypełnienia formularza wyceny. Na podstawie przesłanych zdjęć wstępnie ocenimy ich wartość. Zachęcamy też do kontaktu telefonicznego i mailowego oraz do umawiania spotkań osobistych w naszej siedzibie.

Możliwość dojazdu na terenie Olsztyna i okolic
tel. 501 876 759

ul. Wyszyńskiego 5B, Olsztyn
(zapraszamy po wcześniejszym umówieniu)