Bez kategorii, Monety

Monety II RP

Monety II Rzeczypospolitej to monety będące w obiegu w latach 1924-1939. Ich wprowadzenie do obiegu było bardzo ważnym momentem w historii Polski. Niestabilna sytuacja gospodarcza po I wojnie światowej skutkowała między innymi hiperinflacją. Funkcjonująca dotąd waluta – marka polska – w błyskawicznym tempie traciła na wartości, a Polsce groziła prawdziwa katastrofa ekonomiczna. W 1924 roku w efekcie reformy walutowej Władysława Grabskiego nastąpił powrót do poprzedniej waluty – złotego polskiego.

CZY WIESZ ŻE...?

…pozornie identyczne monety mogą mieć bardzo różną wartość? Stare monety z okresu II RP o tym samym nominale i z tego samego rocznika mogą mieć wartość kilkudziesięciu lub kilkuset złotych. Czy potrafiłbyś samemu poznać, która z tych monet warta jest więcej?

Moneta 5 zł z 1932 warta kilkadziesiąt złotych

Moneta 5 zł z 1932 warta kilkaset złotych

Monety II RP były emitowane przez powołany w 1924 roku Bank Polski i były oficjalnym środkiem płatniczym aż do 1939 roku. Najniższy nominał to 1 grosz wykonany z brązu. Monety 2-groszowe i 5-groszowe były produkowane ze stopu niklu i brązu, natomiast 10-groszówki, 20-groszówki i 50-groszówki wykonywano z niklu. Wszystkie miały na awersie orła w koronie, natomiast na rewersie odpowiedni nominał.

CZY WIESZ ŻE...?

…moneta, która wydaje się być mocno zniszczona będzie warta o wiele więcej niż moneta, którą czyszczono? Patyna i „zabrudzenia” nie obniżają wartości monety. Mycie monet mocno ją obniża.

"brudna" moneta, która wcale nie wymaga "czyszczenia"

47356867_493383711150819_8687599021574848512_n

Monety o wyższych nominałach stanowią jednak znacznie ciekawsze zjawisko i znajdują się dziś w kręgu zainteresowań kolekcjonerów. Niektóre z nich występowały w kilku wersjach – różniły się od siebie rewersami, a niekiedy także stopami metali, które wykorzystano do ich produkcji. Przykładowo, na monecie 2-złotowej mogła widnieć żniwiarka, Polonia, Józef Piłsudski lub żaglowiec. Dziś wycenę monet II RP przeprowadza się między innymi na podstawie ich unikatowości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile warte są Twoje monety z okresu II RP, skorzystaj z wyceny starych monet w Olsztynie. Skup monet to dobry sposób na spieniężenie zalegających kolekcji lub pojedynczych egzemplarzy. Skupujemy srebrne i złote monety z okresu II RP:

CIEKAWE MONETY II RP

1 zł, 2 zł Żniwiarka

Srebrne monety z ząbkowanym rantem, bite w 1924 i w 1925 roku. Na rewersie widać kobietę z warkoczem oraz kłosy. 1 zł bita w dwóch różnych wersjach. 2 zł bite w pięciu różnych wersjach, które diametralnie różnią się od siebie wartością.

2, 5, 10 zł Głowa Kobiety (inne nazwy: Polonia, Jadwiga)

Srebrne monety z ząbkowanym rantem. Rewers prezentuje Polonię – uosobienie Polski – na tle promieni.

2, 5, 10 zł Józef Piłsudski

Srebrne monety z ząbkowanym rantem, na rewersie lewy profil marszałka Piłsudskiego. Na szczególną uwagę zasługują roczniki 1936 oraz 1938.

5, 10 zł Józef Piłsudski orzełek strzelecki

Srebrne monety okolicznościowe wydane z okazji 20. rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów. Monety bite tylko w roku 1934

2, 5 zł Żaglowiec

Srebrne monety okolicznościowe upamiętniające 15. rocznicę budowy portu w Gdyni. Srebrne, z ząbkowanym rantem.

5 zł Nike

Srebrna moneta, na rancie widnieje wklęsły napis: „SALUS REIPUBLICAE SUPREMA LEX”.

5 zł Sztandar

Srebrna moneta okolicznościowa na upamiętnienie 100-lecia powstania listopadowego, na rancie widnieje wklęsły napis: „SALUS REIPUBLICAE SUPREMA LEX”.

5 zł Konstytucja

Srebrna moneta z 1925 roku, nie trafiła nigdy do obiegu. Rewers prezentuje kobietę (uosobienie Polski) odbierającą konstytucję od młodzieńca. Jedna z najcenniejszych monet II RP osiągająca na licytacjach ceny kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na rynku istnieje bardzo wiele falsyfikatów tej monety.

10 zł Jan III Sobieski

Srebrna moneta okolicznościowa upamiętniająca 250. rocznicę odsieczy wiedeńskiej.

10 zł Romuald Traugutt

Srebrna moneta okolicznościowa wydana z okazji 70. rocznicy powstania styczniowego.

10 zł, 20 zł Bolesław Chrobry (moneta złota)

Złote monety okolicznościowe wybite z okazji 900. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.