Banknoty

Banknoty kolekcjonerskie polskie

Banknoty kolekcjonerskie, jak wynika z samej nazwy, wydawane są w celach kolekcjonerskich. Zwykle nawiązują do ważnych wydarzeń historycznych lub są emitowane dla uczczenia znaczących dla kraju osób. Na banknotach kolekcjonerskich znajdziemy różnorodne kompozycje graficzne i bogate zdobienia. Często różnią się od zwykłych banknotów kolorystyką, wymiarami czy techniką druku.

Polskie banknoty kolekcjonerskie są jednocześnie banknotami obiegowymi, można więc używać ich jako środka płatniczego. Zwykle jednak ich faktyczna wartość jest znacznie wyższa niż wartość nominalna, a wiele z nich, zwłaszcza tych trudno dostępnych, na aukcjach osiąga bardzo wysokie ceny.

W Polsce banknoty kolekcjonerskie są emitowane od 2006 roku, kiedy to wydano 50-złotowy banknot z podobizną Jana Pawła II. Od tamtej pory na rynku pojawiły się egzemplarze nawiązujące do różnych wydarzeń, m.in. chrztu Polski czy odzyskania niepodległości.

Jeśli jesteś posiadaczem banknotów kolekcjonerskich, możesz poddać je darmowej wycenie w Olsztynie. Wycena banknotów pozwoli Ci oszacować wartość Twojego egzemplarza na rynku kolekcjonerskim. Możemy również zaoferować skup banknotów w atrakcyjnej cenie. Zapraszamy do kontaktu!

Banknoty kolekcjonerskie NBP:

50 zł - Jan Paweł II

Pierwszy banknot kolekcjonerski, wyemitowany przez NBP 16 października 2006 roku, dokładnie w 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Na awersie widnieje portret Jana Pawła II w geście pozdrowienia, z krzyżem pasterskim. W tle znajduje się kula ziemska, a pod spodem napis: „Jan Paweł II 16 X 1978 – 2 IV 2005”. Na rewersie widać ilustrację ze spotkania Jana Pawła II ze Stefanem Wyszyńskim oraz skierowany do prymasa cytat z listu papieża do Polaków: „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka […], gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei […]”.

10 zł - banknot niepodległościowy z Józefem Piłsudskim

Banknot kolekcjonerski wyemitowany w 2008 roku dla uczczenia 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na banknocie znajduje się wiele symboli związanych z niepodległością. Na awersie umieszczono popiersie Józefa Piłsudskiego z lewego profilu i Pałac Belwederski, a w lewym dolnym roku mały wizerunek Marszałka. Na rewersie widać Orła Białego w wersji z 1919 r. oraz pomnik Czynu Legionowego w Kielcach (tzw. „czwórka strzelecka” przedstawiająca legionistów w marszu).

20 zł - 200. rocznica urodzin Juliusza Słowackiego

Banknot kolekcjonerski z 2009 roku wydany na cześć Juliusza Słowackiego z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Banknot utrzymany jest w żółto-brązowej kolorystyce. Na przedniej stronie znajduje się popiersie Juliusza Słowackiego oraz dworek w Krzemieńcu (obecnie Muzeum Juliusza Słowackiego). Na tylnej stronie umieszczono rysunek kolumny Zygmunta w Warszawie, dwa żurawie w locie oraz fragment wiersza „Uspokojenie” w formie reprodukcji rękopisu poety.

20 zł - 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina

Banknot kolekcjonerski wydany dokładnie w 200. rocznicę urodzin kompozytora, 22 lutego 2010 roku. Na banknocie widać kolory czarny, brązowy, złoty, szary i stalowoniebieski. Na awersie widnieje portret Fryderyka Chopina z lewego profilu, dworek w Żelazowej Woli, zapis Mazurka B-dur op. 7 nr 1 i autograf kompozytora. Na rewersie widać fragment Etiudy f-moll op. 10 nr 9 oraz pejzaż z wierzbami.

20 zł - 100. rocznica przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie w dziedzinie chemii

Banknot kolekcjonerski wydany w 2011 roku dla uczczenia noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Na brązowo-zielonym banknocie widnieje jej wizerunek oraz budynek Sorbony w Paryżu. Na drugiej stronie umieszczono rysunek złotego medalu wręczanego laureatom Nagrody Nobla, gmach Instytutu Radowego w Warszawie oraz cytat: „Rad wykryłam, lecz nie stworzyłam, więc nie należy do mnie, a jest własnością całej ludzkości”.

20 zł - 100. rocznica utworzenia Legionów Polskich

Banknot kolekcjonerski wydany w 2014 roku. Kolorystyka żółto-szaro-niebieska. Jest to pierwszy polski banknot polimerowy (plastikowy) z hologramem, na którym widać budynek Belwederu. Na awersie znajduje się podobizna Marszałka Józefa Piłsudskiego, a na rewersie wizerunki trzech odznaczeń: Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari, odznaki I Brygady Legionów Polskich oraz orzełka legionowego.

20 zł - 600. rocznica urodzin Jana Długosza

Banknot kolekcjonerski wyemitowany w 2015 roku, w 600 lat po narodzinach polskiego kronikarza Jana Długosza, dla uczczenia jego wkładu w polską naukę i kulturę. Na przodzie widać wizerunek Jana Długosza (obraz Jana Matejki) umieszczony w ramce przypominającej otwartą księgę oraz datę 1415. Na tylnej stronie widać katedrę na Wawelu oraz herb szlachecki Jana Długosza – Wieniawa.

20 zł - 1050. rocznica Chrztu Polski

Banknot kolekcjonerski z 2016 roku. Utrzymany w kolorystyce niebiesko-różowej. Prezentuje wizerunki Mieszka i Dobrawy wg obrazu Jana Matejki. Na odwrocie znajduje się rysunek katedry gnieźnieńskiej, miejsca wielu ważnych wydarzeń w historii Polski, oraz kielich królewski z Trzemeszna prezentujący sceny ze Starego Testamentu.

20 zł - 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Banknot kolekcjonerski wydany w 2017 roku, nawiązujący do uroczystej koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej koronami ofiarowanymi przez papieża Klemensa XI w 1717 roku. Na awersie banknotu umieszczony jest rysunek tych właśnie dwóch koron, a na rewersie rycinę przedstawiającą koronację – sanktuarium oraz ołtarz koronacyjny.

20 zł - Niepodległość

Banknot kolekcjonerski wydany w 2018 roku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na przedniej stronie banknotu widać portret Marszałka Józefa Piłsudskiego w legionowym mundurze, a także odznakę pamiątkową 1 Brygady Legionów, odznakę Polskiej Organizacji Wojskowej i napis „niepodległa” – reprodukcję rękopisu Marszałka. Na tylnej stronie widnieje flaga Polski oraz orzełek strzelecki.

19 zł - 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Banknot kolekcjonerski o niespotykanym nominale 19 zł, wydany w 2019 roku. Zarówno data wydrukowana na banknocie, jak i jego wartość nominalna nawiązują do roku utworzenia PWPW. Na awersie znajduje się portret Ignacego Jana Paderewskiego i napis „niepodległa” odtworzony z rękopisu Józefa Piłsudskiego. Rewers prezentuje współczesny budynek Wytwórni.

20 zł - Bitwa Warszawska 1920

Banknot kolekcjonerski wydany z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą. Banknot wyróżnia się pionową orientacją, jest utrzymany w kolorystyce fioletowej i różowej, z elementami graficznymi w kolorze zieleni i brązu. Awers prezentuje postać Józefa Piłsudskiego z obrazu Kazimierza Mańkowskiego „Rok 1920”. Widać też zarys budowli Warszawy oraz Krzyż Walecznych. Na rewersie banknotu umieszczono fragment obrazu „Cud nad Wisłą” Jerzego Kossaka, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921, napis „niepodległa” z rękopisu Józefa Piłsudskiego oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej „Ojczyzna w niebezpieczeństwie”.

20 zł - Lech Kaczyński

Banknot kolekcjonerski, który ma zostać wyemitowany w listopadzie 2021 roku z okazji Święta Niepodległości, dla uczczenia pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku. Projekt banknotu został już zatwierdzony. Będzie na nim widniała między innymi podobizna prezydenta oraz napis „Warto być Polakiem”.