Banknoty niemieckich władz okupacyjnych

Jeśli jesteś w posiadaniu banknotów niemieckich władz okupacyjnych, możesz je wycenić i sprzedać w naszym skupie banknotów w Olsztynie.

Były to banknoty funkcjonujące na terenie getta w Łodzi w latach 1940-1944. Getto łódzkie jako jedyne terenie okupowanej Polski emitowało własną walutę. Decyzją niemieckiej administracji do obiegu wprowadzono nominały: 50 fenigów, 1 marka, 2 marki, 5 marek, 10 marek, 20 marek, 50 marek.

Przyjmujemy wszystkie nominały banknotów niemieckich władz okupacyjnych po potwierdzeniu ich autentyczności i weryfikacji stanu zachowania.

CZY WIESZ ŻE...?

…1 marka z 1940 roku była emitowana w trzech wersjach praktycznie nie różniących się od siebie? Wersja po lewej stronie jest kilkukrotnie bardziej wartościowa od wersji po prawej. Czy potrafisz dostrzec różnice?

1 marka 1940 warta nawet 2-3 tysiące złotych

1 marka 1940 warta do kilkuset złotych

Przyjmujemy wszystkie nominały banknotów niemieckich władz okupacyjnych po potwierdzeniu ich autentyczności i weryfikacji stanu zachowania:

50 fenigów 1940

Najmniejszy z banknotów funkcjonujących na terenie getta łódzkiego (88 x 56 mm). Na rewersie w dwóch rogach widnieje gwiazda Dawida, a w centralnej części banknotu menora (siedmioramienny świecznik). Nadruk w tle, podobnie jak w przypadku pozostałych banknotów, to wzór składający się z połączonych ramionami gwiazd Dawida.

1 marka 1940

Banknot dostępny w kilku wersjach różniących się m. in. kolorem nadruku oraz liczbą cyfr w numerze seryjnym (6 lub 7 cyfr). Symbole żydowskie znajdują się na awersie (gwiazda Dawida w lewym górnym rogu), rewersie (menora w środkowej części) oraz w tle po obu stronach banknotu.

2 marki 1940

Banknot o takim samym wzorze co 1 marka, ale drukowany w innej kolorystyce i w nieznacznie większym rozmiarze. Numery seryjne zawsze 6-cyfrowe, umieszczone pionowo w prawej części awersu.

5 marek 1940

Główne elementy awersu na tym banknocie są umieszczone po prawej stronie, a nie po lewej, jak w przypadku niższych nominałów. Natomiast na rewersie symbol menory znajduje się w lewym dolnym rogu, a gwiazda Dawida w prawym górnym.

10 marek 1940

Banknot o takim samym projekcie jak 5 marek, różniący się od niego kolorystyką oraz długością.

20 marek 1940

Projekt banknotu ten sam co w przypadku nominałów 5 i 10 marek, dłuższy i szerszy.

50 marek 1940

Najwyższy używany w getcie łódzkim nominał. Projekt znacząco różni się od pozostałych banknotów – symbole umieszczone są w innych miejscach zarówno na awersie, jak i rewersie, a banknot jest większy (167 x 84 mm). Można też zaobserwować bogatsze, bardziej precyzyjne zdobienia. Bardzo cenny walor kolekcjonerski

Ciekawostka:

W latach 1940-1944 podejmowano liczne próby fałszowania tych banknotów. Większość falsyfikatów została wykryta i wycofana z obrotu. Podróbki oznaczano pieczątką z napisem “Entwertet” oraz przebijano dziurkaczem. Jednak kiedy w getcie zaczęło brakować waluty, fałszywe banknoty zostały ponownie wprowadzone do obiegu przez władze okupacyjne.

Ile są warte banknoty niemieckich władz okupacyjnych?

Banknoty niemieckich władz okupacyjnych mają wartość historyczną i kolekcjonerską. Są rzadko spotykane na rynku. Jeśli ich stan jest dobry, a autentyczność potwierdzona, to mogą być bardzo cenne. Niestety często można natknąć się na współczesne falsyfikaty, dlatego weryfikację i rzetelną wycenę należy zlecić specjalistom.

W Olsztynie taką wycenę możesz wykonać za darmo. Skupujemy wszystkie autentyczne banknoty niemieckich władz okupacyjnych. Zaproponujemy cenę skupu zgodną z wartością na rynku kolekcjonerskim. Zapraszamy do kontaktu!

Banknoty kolekcjonerskie polskie

Banknoty kolekcjonerskie, jak wynika z samej nazwy, wydawane są w celach kolekcjonerskich. Zwykle nawiązują do ważnych wydarzeń historycznych lub są emitowane dla uczczenia znaczących dla kraju osób. Na banknotach kolekcjonerskich znajdziemy różnorodne kompozycje graficzne i bogate zdobienia. Często różnią się od zwykłych banknotów kolorystyką, wymiarami czy techniką druku.

Polskie banknoty kolekcjonerskie są jednocześnie banknotami obiegowymi, można więc używać ich jako środka płatniczego. Zwykle jednak ich faktyczna wartość jest znacznie wyższa niż wartość nominalna, a wiele z nich, zwłaszcza tych trudno dostępnych, na aukcjach osiąga bardzo wysokie ceny.

W Polsce banknoty kolekcjonerskie są emitowane od 2006 roku, kiedy to wydano 50-złotowy banknot z podobizną Jana Pawła II. Od tamtej pory na rynku pojawiły się egzemplarze nawiązujące do różnych wydarzeń, m.in. chrztu Polski czy odzyskania niepodległości.

Jeśli jesteś posiadaczem banknotów kolekcjonerskich, możesz poddać je darmowej wycenie w Olsztynie. Wycena banknotów pozwoli Ci oszacować wartość Twojego egzemplarza na rynku kolekcjonerskim. Możemy również zaoferować skup banknotów w atrakcyjnej cenie. Zapraszamy do kontaktu!

Banknoty kolekcjonerskie NBP:

50 zł - Jan Paweł II

Pierwszy banknot kolekcjonerski, wyemitowany przez NBP 16 października 2006 roku, dokładnie w 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Na awersie widnieje portret Jana Pawła II w geście pozdrowienia, z krzyżem pasterskim. W tle znajduje się kula ziemska, a pod spodem napis: „Jan Paweł II 16 X 1978 – 2 IV 2005”. Na rewersie widać ilustrację ze spotkania Jana Pawła II ze Stefanem Wyszyńskim oraz skierowany do prymasa cytat z listu papieża do Polaków: „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka […], gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei […]”.

10 zł - banknot niepodległościowy z Józefem Piłsudskim

Banknot kolekcjonerski wyemitowany w 2008 roku dla uczczenia 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na banknocie znajduje się wiele symboli związanych z niepodległością. Na awersie umieszczono popiersie Józefa Piłsudskiego z lewego profilu i Pałac Belwederski, a w lewym dolnym roku mały wizerunek Marszałka. Na rewersie widać Orła Białego w wersji z 1919 r. oraz pomnik Czynu Legionowego w Kielcach (tzw. „czwórka strzelecka” przedstawiająca legionistów w marszu).

20 zł - 200. rocznica urodzin Juliusza Słowackiego

Banknot kolekcjonerski z 2009 roku wydany na cześć Juliusza Słowackiego z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Banknot utrzymany jest w żółto-brązowej kolorystyce. Na przedniej stronie znajduje się popiersie Juliusza Słowackiego oraz dworek w Krzemieńcu (obecnie Muzeum Juliusza Słowackiego). Na tylnej stronie umieszczono rysunek kolumny Zygmunta w Warszawie, dwa żurawie w locie oraz fragment wiersza „Uspokojenie” w formie reprodukcji rękopisu poety.

20 zł - 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina

Banknot kolekcjonerski wydany dokładnie w 200. rocznicę urodzin kompozytora, 22 lutego 2010 roku. Na banknocie widać kolory czarny, brązowy, złoty, szary i stalowoniebieski. Na awersie widnieje portret Fryderyka Chopina z lewego profilu, dworek w Żelazowej Woli, zapis Mazurka B-dur op. 7 nr 1 i autograf kompozytora. Na rewersie widać fragment Etiudy f-moll op. 10 nr 9 oraz pejzaż z wierzbami.

20 zł - 100. rocznica przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie w dziedzinie chemii

Banknot kolekcjonerski wydany w 2011 roku dla uczczenia noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Na brązowo-zielonym banknocie widnieje jej wizerunek oraz budynek Sorbony w Paryżu. Na drugiej stronie umieszczono rysunek złotego medalu wręczanego laureatom Nagrody Nobla, gmach Instytutu Radowego w Warszawie oraz cytat: „Rad wykryłam, lecz nie stworzyłam, więc nie należy do mnie, a jest własnością całej ludzkości”.

20 zł - 100. rocznica utworzenia Legionów Polskich

Banknot kolekcjonerski wydany w 2014 roku. Kolorystyka żółto-szaro-niebieska. Jest to pierwszy polski banknot polimerowy (plastikowy) z hologramem, na którym widać budynek Belwederu. Na awersie znajduje się podobizna Marszałka Józefa Piłsudskiego, a na rewersie wizerunki trzech odznaczeń: Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari, odznaki I Brygady Legionów Polskich oraz orzełka legionowego.

20 zł - 600. rocznica urodzin Jana Długosza

Banknot kolekcjonerski wyemitowany w 2015 roku, w 600 lat po narodzinach polskiego kronikarza Jana Długosza, dla uczczenia jego wkładu w polską naukę i kulturę. Na przodzie widać wizerunek Jana Długosza (obraz Jana Matejki) umieszczony w ramce przypominającej otwartą księgę oraz datę 1415. Na tylnej stronie widać katedrę na Wawelu oraz herb szlachecki Jana Długosza – Wieniawa.

20 zł - 1050. rocznica Chrztu Polski

Banknot kolekcjonerski z 2016 roku. Utrzymany w kolorystyce niebiesko-różowej. Prezentuje wizerunki Mieszka i Dobrawy wg obrazu Jana Matejki. Na odwrocie znajduje się rysunek katedry gnieźnieńskiej, miejsca wielu ważnych wydarzeń w historii Polski, oraz kielich królewski z Trzemeszna prezentujący sceny ze Starego Testamentu.

20 zł - 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Banknot kolekcjonerski wydany w 2017 roku, nawiązujący do uroczystej koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej koronami ofiarowanymi przez papieża Klemensa XI w 1717 roku. Na awersie banknotu umieszczony jest rysunek tych właśnie dwóch koron, a na rewersie rycinę przedstawiającą koronację – sanktuarium oraz ołtarz koronacyjny.

20 zł - Niepodległość

Banknot kolekcjonerski wydany w 2018 roku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na przedniej stronie banknotu widać portret Marszałka Józefa Piłsudskiego w legionowym mundurze, a także odznakę pamiątkową 1 Brygady Legionów, odznakę Polskiej Organizacji Wojskowej i napis „niepodległa” – reprodukcję rękopisu Marszałka. Na tylnej stronie widnieje flaga Polski oraz orzełek strzelecki.

19 zł - 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Banknot kolekcjonerski o niespotykanym nominale 19 zł, wydany w 2019 roku. Zarówno data wydrukowana na banknocie, jak i jego wartość nominalna nawiązują do roku utworzenia PWPW. Na awersie znajduje się portret Ignacego Jana Paderewskiego i napis „niepodległa” odtworzony z rękopisu Józefa Piłsudskiego. Rewers prezentuje współczesny budynek Wytwórni.

20 zł - Bitwa Warszawska 1920

Banknot kolekcjonerski wydany z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą. Banknot wyróżnia się pionową orientacją, jest utrzymany w kolorystyce fioletowej i różowej, z elementami graficznymi w kolorze zieleni i brązu. Awers prezentuje postać Józefa Piłsudskiego z obrazu Kazimierza Mańkowskiego „Rok 1920”. Widać też zarys budowli Warszawy oraz Krzyż Walecznych. Na rewersie banknotu umieszczono fragment obrazu „Cud nad Wisłą” Jerzego Kossaka, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921, napis „niepodległa” z rękopisu Józefa Piłsudskiego oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej „Ojczyzna w niebezpieczeństwie”.

20 zł - Lech Kaczyński

Banknot kolekcjonerski, który ma zostać wyemitowany w listopadzie 2021 roku z okazji Święta Niepodległości, dla uczczenia pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku. Projekt banknotu został już zatwierdzony. Będzie na nim widniała między innymi podobizna prezydenta oraz napis „Warto być Polakiem”.

Banknoty PRL 1975-1996

Banknoty PRL to banknoty wydawane przez Narodowy Bank Polski w latach istnienia Polskiej Republiki Ludowej (lata 1952-1989), ale w praktyce można do nich zaliczyć również banknoty wydawane po tym okresie (aż do denominacji złotego w 1995 roku). W tej kolekcji banknotów można znaleźć egzemplarze z okresu od 1974 roku, kiedy to zaczęto produkować banknoty z serii „Wielcy Polacy” zaprojektowane przez Andrzeja Heidricha. Banknoty te mają mniejsze rozmiary niż te starsze, były więc znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Mają bardziej nowoczesny wygląd, a na ich awersach znajdują się podobizny znanych Polaków, między innymi Józefa Bema, Tadeusza Kościuszki czy Fryderyka Chopina. Na rewersie natomiast widzimy ornamentalne rysunki, polskie budowle, pejzaże i inne obiekty. Najmłodsze egzemplarze pochodzą z roku 1995.

Wycena banknotów PRL w Olsztynie odbywa się na podstawie ich stanu technicznego oraz wartości kolekcjonerskiej. Oferujemy darmową wycenę oraz skup starych banknotów z okresu PRL. Skupujemy wszystkie nominały – od 10 zł do 5 000 000 zł (oficjalna replika banknotu z Józefem Piłsudskim).

CZY WIESZ ŻE...?

…pozornie identyczne banknoty mogą mieć bardzo różną wartość? Stare banknoty PRL mogą mieć wartość symboliczną, sentymentalną, a mogą również być ware kilkaset złotych. W niektórych przypadkach banknoty takie osiągają nawet wartość ponad 1000 zł. Poniżej zamieszczamy 2 przykładowe pary takich banknotów.

Banknot 100 zł wart ok. 1-3 zł

Banknot 100 zł wart ponad 3000 zł

Banknot 500 zł wart ok. 3-5 zł

Banknot 500 zł wart blisko ok. 1000 zł

BANKNOTY PRL

10 zł

Banknot PRL 10 zł – banknot wydawany od 1982 roku, a wycofany z obiegu w 1994 roku. Banknot w kolorach czarnym, zielonym i niebieskim. Na awersie znajduje się Józef Bem, natomiast na rewersie ornamentalny rysunek z wyeksponowanym nominałem 10 zł.

20 zł

Banknot PRL 20 zł – banknot wydawany w latach 1982-1994. Na awersie dominują kolory liliowy, żółty i ciemnobrązowy, znajduje się tam podobizna Romualda Traugutta. Na rewersie w odcieniach ciemnofioletowym, zielonym i różowym widzimy ozdobiony ornamentem nominał 20 zł.

50 zł

Banknot PRL 50 zł – banknot będący w obiegu od 1975 do 1994 roku. Utrzymany w kolorystyce ciemnozielono-czarnej. Na awersie widnieje gen. Karol Świerczewski, natomiast na rewersie Order Krzyża Grunwaldu, jedno z najwyższych wojskowych odznaczeń okresu PRL.

100 zł

Banknot PRL 100 zł – banknot emitowany od 1975 roku i będący w obiegu do 1996 roku. Awers w kolorystyce ciemnoczerwono-brązowej, widnieje na nim Ludwik Waryński. Na rewersie widzimy pasek tytułowy pisma „PROLETARYAT” z 1883 roku oraz czerwone sztandary.

200 zł

Banknot PRL 200 zł – banknot wprowadzony do obiegu w 1976 roku i wycofany w 1996 roku. Na awersie w kolorach ciemnofioletowym i zielonym widnieje Jarosław Dąbrowski. Rewers jest utrzymany w podobnej kolorystyce lub z dodatkiem koloru stalowoszarego i pomarańczowego. Widać na nim Ścianę Komunardów w Paryżu oraz napis „ZA WASZĄ WOLNOŚĆ I NASZĄ”.

500 zł

Banknot PRL 500 zł – banknot wydawany od 1974 roku, wycofany z obiegu w 1996 roku. Utrzymany w kolorystyce ciemnobrązowo-pomarańczowej. Na awersie znajduje się podobizna Tadeusza Kościuszki, a na rewersie sztandar kosynierów z czasów powstania kościuszkowskiego z napisem „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”.

1000 zł

Banknot PRL 1000 zł – banknot będący w obiegu w latach 1975-1996. Na awersie widzimy kolory niebieski, fioletowy i żółty oraz podobiznę Mikołaja Kopernika. Na niebiesko-żółtym rewersie widnieje natomiast symboliczna ilustracja Układu Słonecznego.

2000 zł

Banknot PRL 2000 zł – banknot trafił do obiegu w 1977 roku, a wycofano go w 1996 roku. Widnieją na nim głównie kolory czarny, szary i pomarańczowy, a także podobizny dwóch polskich władców: z przodu  Mieszko I, z tyłu Bolesław I Chrobry.

5000 zł

Banknot 5000 zł – banknot był w obiegu w latach 1982-1996. Na awersie w otoczeniu kolorów zieleni i fioletu widać podobiznę Fryderyka Chopina. Rewers prezentuje fragment partytury Poloneza oraz ornamentalną dekorację.

10000 zł

Banknot PRL 10 000 zł – banknot był w obiegu w okresie od 1987 do 1996 roku. Wyróżnia go żywa, zielono-fioletowo-brązowa kolorystyka. Na awersie znajduje się podobizna Stanisława Wyspiańskiego, natomiast na rewersie krakowskie Planty z obrazu „Planty o świcie”.

20000 zł

Banknot PRL 20 000 zł – banknot będący w obiegu od 1989 roku, wycofany z obiegu w 1996 roku. Utrzymany w kolorystyce pomarańczowo-brązowo-szarej. Awers przedstawia podobiznę Marii Skłodowskiej-Curie, natomiast rewers symbolizuje pierwszy polski reaktor jądrowy EWA.

50000 zł

Banknot PRL 50 000 zł – banknot był w obiegu w latach 1989-1996, w dwóch wersjach. Na awersie dominują kolory brązowy, ciemnozielony i szary, znajduje się na nim wizerunek Stanisława Staszica. Na rewersie widzimy głównie zieleń i brąz oraz ilustrację przedstawiającą Plac Staszica w Warszawie.

100000 zł

Banknot PRL 100 000 zł – banknot emitowany od 1990 roku i będący w obiegu do roku 1996. Istnieją dwie wersje banknotu: na pierwszej z lat 1990-1994 dominują kolory niebieski, szary i fioletowy, na drugim z lat 1994-1996 wyraźnie przeważa kolor liliowofioletowy. Na awersie znajduje się Stanisław Moniuszko, a na rewersie Teatr Wielki w Warszawie.

200000 zł

Banknot PRL 200 000 zł – banknot będący w obiegu przez krótki okres – od 1989 do 1991 roku. Na awersie widzimy ozdobny rysunek oraz godło PRL, a na rewersie rysunek przedstawiający panoramę Warszawy. Banknot jest utrzymany w kolorystyce czarno-złoto-fioletowej z elementami czerwieni.

500000 zł

Banknot PRL 500 000 zł – banknot obecny w obiegu w latach 1990-1996, w dwóch wersjach. W wersji z lat 1990-1994 dominuje kolorystyka ciemnozielona z elementami fioletu i brązu, natomiast wersja z lat 1994-1996 jest jaśniejsza, a nominał na awersie ma kolor czerwony. Z przodu banknotu widnieje  Henryk Sienkiewicz, a z tyłu herb symbolizujący „Trylogię”.

1000000 zł

Banknot PRL 1 000 000 zł – banknot był w obiegu od 1991 do 1996 roku, w dwóch wersjach. Dominuje na nim kolorystyka brązowo- fioletowa, z odcieniami koloru różowego i oliwkowego. Awers prezentuje podobiznę Władysława Reymonta, a na rewersie widać rysunek z wiejskim pejzażem (siedlisko otoczone drzewami).

2000000 zł

Banknot PRL 2 000 000 zł – banknot wydawany w dwóch wersjach, obecny w obiegu w latach 1992-1996. Wielobarwny (żółty, różowy, niebieski, zielony, szary). Awers przedstawia wizerunek Ignacego Jana Paderewskiego, a rewers godło Polski z 1919 roku i napis „Sejm Konstytucyjny” (pierwsza partia została wydrukowana z błędem – brakującą literą „n” w słowie „Konstytucyjny”).

5000000 zł

Banknot PRL 5 000 000 zł – banknot, który po zatwierdzeniu projektu ostatecznie nie został wprowadzony do obiegu z związku z denominacją. Dostępne są nieobiegowe repliki banknotu. Kolorystyka oliwkowo-żółto-szara. Na awersie widnieje wizerunek Józefa Piłsudskiego, a na rewersie orzełek strzelecki, skrzyżowane buławy marszałkowskie, Order Virtuti Militari oraz odznaka pamiątkowa I Brygady Legionów.

Banknoty PRL 1944-1978

Po II wojnie światowej w Polsce używano banknotów różnych walut: marek, marek polskich, rubli i złotych. Pierwsze banknoty były wyemitowane już w 1944 roku, następnie dopracowywano i unowocześniano projekty, w efekcie czego miało miejsce kilka emisji banknotów obiegowych.

Banknoty z wczesnego okresu PRL można podzielić na dwie grupy: banknoty z lat 1944-1950 (wycofane z obiegu po całkowitej wymianie pieniądza w 1950 roku) oraz banknoty z lat 1950-1978 (wycofane z obiegu i całkowicie zastąpione banknotami z serii „Wielcy Polacy” obowiązującymi do końca PRL).

Najcenniejsze dla kolekcjonerów są dziś banknoty trudno dostępne, zachowane w dobrym stanie technicznym oraz o wyjątkowych numerach seryjnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile jest wart egzemplarz, który posiadasz w swojej kolekcji, skorzystaj z darmowej wyceny banknotów w Olsztynie. Zapraszamy do naszego skupu banknotów, gdzie cenne egzemplarze będziesz mógł sprzedać w atrakcyjnej cenie.

Banknoty polskie w latach 1944-1950

W sierpniu 1944 roku wprowadzono nowe banknoty obowiązujące na terenach wyzwolonych spod okupacji niemieckiej. Do obiegu weszły drukowane w Moskwie banknoty o nominałach 50 groszy oraz 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 i 500 zł. Do ciekawych banknotów z lat 1944-1950 należą:

1 złoty

Banknot wydany w 1944 roku o klasycznym projekcie: w centrum napis „Jeden złoty”, dwie jedynki po bokach, ornamentalne rysunki na obu stronach banknotu, kolor druku szarozielony.

100 zł

Banknot wydany w 1944 roku, kolorystyka czerwono-niebieska. Godło, w przeciwieństwie do pozostałych banknotów z tego okresu, umieszczono po lewej stronie, a nie w centrum awersu.

W celu uniknięcia fałszerstw, od 1945 roku NBP emitował nowy wzór banknotów o tych samych nominałach, drukowanych w Polsce. Wśród nich na uwagę zasługują:

1000 zł 1945

Pierwszy banknot NBP, w obiegu od 1 września 1945 r. Kolor brązowy i ochrowy, ornamentalne rysunki po obu stronach.

5 zł 1946

Banknot utrzymany w kolorystyce stalowoniebieskiej z rysunkami ornamentalnymi i dużym marginesem.

500 zł 1946

Banknot o kolorystyce zielono-ciemnofioletowej. Prezentował motywy socrealistyczne, podobnie jak inne ówczesne banknoty o wysokich nominałach.

Banknoty polskie w latach 1950-1978

W 1950 roku przeprowadzono całkowitą wymianę pieniędzy. Nowa emisja wyraźnie nawiązywała do tematyki robotniczo-chłopskiej. Dostępne były następujące nominały:

2 zł

Banknot w kolorze stalowozielonym i różowym lub stalowozielonym i brązowym. Na awersie widać godło oraz rysunek ornamentalny, a na rewersie budynek planowanej siedziby NBP.

5 zł

Banknot utrzymany w kolorystyce ciemnoczerwonej. Awers prezentuje godło i rysunek ornamentalny, a na rewersie widać scenę orania pola przez rolnika siedzącego na traktorze.

10 zł

Brązowo-beżowy banknot prezentujący na awersie głowę rolnika, a na rewersie scenę zwożenia zboża w czasie żniw.

20 zł ``robotnica``

Banknot w kolorze niebieskim. Na awersie umieszczono głowę kobiety w chustce (tzw. „Anielkę”), a na rewersie budynek Sukiennic w Krakowie.

50 zł ``rybak``

Banknot utrzymany w ciemnozielonej kolorystyce. Na przedniej stronie widać głowę rybaka, a na tylnej rysunek portu w Gdyni.

100 zł ``hutnik``

Kolory banknotu to wiśniowoczerwony, brązowy i różowy. Na awersie widnieje głowa hutnika (tzw. „Pstrowski”), a na rewersie fabryka z dymiącymi kominami.

500 zł ``górnik``

Banknot w kolorze ciemnobrązowym i szaroniebieskim. Awers prezentuje głowę górnika w kasku, a rewers ilustrację górników pracujących w kopalni.

1000 zł Kopernik 1966

Banknot wprowadzony do obiegu w 1966 roku. Miał odmienną, bardziej nowoczesną od powyższych szatę graficzną i był jak do tamtej pory najdroższy w produkcji. Na awersie widać głowę Mikołaja Kopernika, a na rewersie model układu heliocentrycznego. Był to zwycięski projekt w konkursie ogłoszonym przez NBP.

Banknoty II RP

II Rzeczpospolita (II RP) to nieoficjalna nazwa Polski w latach 1918–1945. W tym okresie, a także jeszcze przed jego rozpoczęciem – od 1916 roku – wyemitowano wiele ciekawych banknotów, które dziś cieszą się zainteresowaniem kolekcjonerów.

Od 1916 roku funkcjonowała Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa. Był to bank emisyjny utworzony Generalnym Gubernatorstwie Warszawskim przez niemieckie władze okupacyjne. Do roku 1923 emitował  marki polskie. Na terenach wschodnich obowiązywał z kolei rubel (tzw. Ostrubel) emitowany przez Wschodnią Kasę Pożyczkową. Od momentu przeprowadzenia reformy pieniężnej i powołania Banku Polskiego w 1924 roku, do obiegu wprowadzono polski złoty.

Banknoty II RP o tych samych nominałach, ale wydawane w różnych latach, mogą znacznie różnić się ceną. Dlatego chcąc oszacować wartość banknotu, warto sprawdzić przede wszystkim datę jego emisji.

Zajmujemy się wyceną banknotów w Olsztynie, dlatego możemy pomóc określić wartość egzemplarzy, które posiadasz. Jeśli masz w swojej kolekcji ciekawe egzemplarze z okresu II RP lub lat 1916-1918, skontaktuj się z nami. Prowadzimy również skup banknotów – oferujemy atrakcyjne, uczciwe ceny oparte na dokonanej wcześniej wycenie.

CZY WIESZ ŻE...?

…niektóre z banknotów były emitowane w dwóch wersjach różniących się od siebie niewielkimi detalami np. 1 Marka Polska emitowana przez Rzeszę Niemiecką. Po lewej wersja „jenerał”, a po prawej „generał”. Jedna literka różnicy sprawia, że banknoty w podobnym stanie zachowania będą diametralnie różnić się wartością.

Wersja "jenerał" w zależności od stanu zachowania warta od kilkuset do kilku tysięcy złotych

Wersja "generał" w zależności od stanu zachowania warta od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Wybrane banknoty niemieckich władz okupacyjnych (1916-1918):

50 kopiejek 17.04.1916

Banknot utrzymany w kolorystyce błękitno-czerwonej i zielono-czerwonej, z legendą w językach niemieckim, polskim, łotewskim i litewskim.

100 rubli 17.04.1916

Banknot o najwyższym dostępnym nominale, w kolorystyce niebieskiej i o bogatej ornamentyce.

100 marek 04.04.1918

Banknot o tym samym projekcie co 100-rublowy, różniący się od niego kolorystyką i oznaczeniem waluty.

5 marek polskich 09.12.1916

Banknot utrzymany w kolorystyce zielono-czerwonej i niebieskiej, na awersie umieszczono orła białego.

100 marek polskich 09.12.1916

Bogato zdobiony banknot utrzymany w kolorystyce granatowo-czerwonej i prezentujący między innymi orła białego.

Oprócz powyższych w tym okresie wyemitowano banknoty o następujących nominałach:

 • 20 kopiejek 17.04.1916,
 • 1 rubel 17.04.1916,
 • 3 ruble 17.04.1916,
 • 10 rubli 17.04.1916,
 • 25 rubli 17.04.1916,
 • 1/2 marki 04.04.1918,
 • 1 marka 04.04.1918,
 • 2 marki 04.04.1918,
 • 5 marek 04.04.1918,
 • 20 marek 04.04.1918,
 • 50 marek 04.04.1918,
 • 1000 marek 04.04.1918,
 • 1/2 marki polskiej 09.12.1916,
 • 1 marka polska 09.12.1916,
 • 1 marka polska 09.12.1916,
 • 2 marki polskie 09.12.1916,
 • 10 marek polskich 09.12.1916,
 • 20 marek polskich 09.12.1916,
 • 50 marek polskich 09.12.1916,
 • 1000 marek polskich 09.12.1916.

Ciekawe banknoty II RP (1918-1940):

1 marka polska 23.08.1919

Banknot utrzymany w kolorystyce błękitno-czerwonej i zielono-czerwonej, z legendą w językach niemieckim, polskim, łotewskim i litewskim.

100 marek polskich 23.08.1919

Granatowo-brązowy banknot z bogatą ornamentyką.

500 marek polskich 15.01.1919

Banknot nawiązujący wizualnie do banknotów z czasów Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego.

5 złotych 02.02.1930

Granatowo-beżowy banknot z dużym znakiem wodnym na marginesie.

100 złotych 28.02.1919

Banknot w kolorystyce niebiesko-brązowej, bogato zdobiony.

500 złotych 01.03.1940

Banknot z czasów II wojny światowej, zielono-szary, z dużym znakiem wodnym na marginesie

2 złote 1.03.1940

Banknot z czasów II wojny światowej, jego druga emisja miała miejsce 01.08.1941 r.

Pozostałe nominały wydawane w czasach II RP:

marki polskie:

 • 1/2 marki polskiej,
 • 1 marka polska,
 • 5 marek polskich,
 • 10 marek polskich,
 • 20 marek polskich,
 • 1000 marek polskich,
 • 5 000 marek polskich,
 • 10 000 marek polskich,
 • 100 000 marek polskich,
 • 250 000 marek polskich,
 • 500 000 marek polskich,
 • 1 000 000 marek polskich,
 • 5 000 000 marek polskich,
 • 10 000 000 marek polskich,

złotówki:

 • 1 złoty
 • 5 złotych
 • 10 złotych
 • 20 złotych
 • 50 złotych

grosze (bilety zdawkowe – tymczasowo zastępujące monety):

 • 1 grosz,
 • 5 groszy,
 • 10 groszy,
 • 50 groszy.

złotówki (bilety zdawkowe i bilety państwowe):

 • 1 złoty,
 • 2 złote,
 • 5 złotych