Monety z innych krajów

Na przestrzeni wieków na całym świecie wyprodukowano miliardy monet, a ich funkcje były bardzo różne. Część z nich miała status monet obiegowych – służyły do tego, aby dokonywać nimi płatności. Inne produkowane były jako monety inwestycyjne (monety bulionowe) i pozwalały na lokowanie kapitału w cennym kruszcu (np. złocie lub srebrze). Jeszcze inne wydawano wyłącznie do celów kolekcjonerskich, a wiele z nich stanowiło prawdziwe dzieła sztuki.

Dziś zwykle największą wartość mają monety rzadkie, trudno dostępne i zachowane w dobrym stanie technicznym. Niemal wszędzie na świecie da się znaleźć cenne monety historyczne i współczesne.

Kraje, z którycz poszukujemy monet do odkupu to:

  • monety Francji
  • monety Austrii
  • monety Czechosłowacji
  • monety Szwajcarii
  • monety Hiszpanii
  • monety Wielkiej Brytanii
  • monety Holandii
  • monety Włoch
  • monety Macedonii
  • monety Armenii
  • monety Węgier
  • monety Australii
  • monety Meksyku
  • monety Kanady
  • monety Kuby
  • monety Japonii
  • monety Chin
  • monety Korei Płd.

oraz monety z innych nie wymienionych krajów jeżeli tylko posiadają wartość kolekcjonerską.

Być może Ty także masz w swojej kolekcji egzemplarze, które mają dużą wartość kolekcjonerską? Jeśli szukasz skupu monet lub po prostu chcesz dokonać wyceny monet, aby dowiedzieć się, ile są potencjalnie warte, skorzystaj z naszej oferty. Wycenę wykonujemy za darmo w przeciągu 24 godzin, a na terenie Olsztyna możemy bez problemu osobiście dojechać do klienta.

Ciekawe i popularne monety z różnych krajów:

Francja, 5 franków, 1832-1848

Moneta obiegowa obowiązująca za czasów panowania króla Ludwika Filipa I. Bita w srebrze, prezentująca prawy profil władcy.

Włochy, Sardynia, 5 lirów, 1850-1861

Moneta obiegowa Królestwa Sardynii, srebrna. Na awersie znajduje się prawy profil króla Wiktora Emanuela II, a na rewersie godło.

Hiszpania, 5 peset, 1877-1881

Srebrna moneta obiegowa z czasów króla Alfonsa XII. Awers monety prezentuje podobiznę króla (lewy profil), a rewers ozdobne godło Hiszpanii.

Holandia, 2 i ½ guldena, 1929-1940

Moneta obiegowa obowiązująca za czasów panowania królowej Wilhelminy, prezentująca z jednej strony lewy profil władczyni, a z drugiej godło Holandii.

Wielka Brytania, 2 szylingi (floren), 1902-1910

Srebrna moneta obiegowa czasów króla Edwarda VII. Na awersie znajduje się prawy profil króla, a na rewersie postać kobiety (Britannia – personifikacja Brytanii).

Szwajcaria, ½ franka, 1850-1851

Srebrna moneta obiegowa. Na awersie znajduje się siedząca kobieta – Helvetia (personifikacja Szwajcarii), a na rewersie nominał i data wybicia.

Austria, 5 koron, 1900-1907

Srebrna moneta obiegowa Austro-Węgier. Na awersie widać podobiznę panującego Franciszka Józefa I (prawy profil), a na rewersie jego godło.

Czechosłowacja, 100 koron, 1948

Moneta kolekcjonerska wydana z okazji 30. rocznicy niepodległości Angoli. Na rewersie widnieje postać symbolizująca walkę i zwycięstwo, a na awersie lew z herbu Czechosłowacji.

Meksyk, 1 peso, 1898-1909

Moneta obiegowa, srebrna, prezentująca na awersie godło Meksyku (orzeł pożerający węża), a na rewersie czapkę frygijską (czapkę wolności) otoczoną przez promienie.

Kanada, 50 centów, 1870-1901

Srebrna moneta obiegowa. Na awersie widnieje lewy profil królowej Wiktorii w koronie, a na rewersie nominał otoczony liśćmi klonu.

Talar Marii Teresy (1741-1975)

Srebrna moneta emitowana od 1741 roku, kiedyś używana jako środek płatniczy, dziś traktowana jako moneta bulionowa. Od 1780 roku na monecie widnieje zawsze ta sama data, niezależnie od faktycznego roku emisji (jest to rok śmierci królowej Marii Teresy, której podobizna widnieje na awersie). Moneta była wybijana aż do 1975 roku w Brukseli, Londynie, Paryżu i Wiedniu. Jest bardzo popularna wśród kolekcjonerów, a najwyższą wartość mają egzemplarze wybijane w epoce, które nieznacznie różnią się od późniejszych edycji emitowanych w różnych krajach.

Monety USA

Walutą Stanów Zjednoczonych jest dolar amerykański, wprowadzony jako oficjalny środek płatniczy w 1792 roku. Od tamtej pory w obiegu znajdowało się wiele monet i banknotów, spośród których wiele ma dziś wartość nie tylko historyczną, ale i kolekcjonerską.

Monety USA na przestrzeni wieków były wybijane w następujących o nominałach: 1/2 centa, 1, 2, 3, 5, 10, 20, 25 i 50 centów, a także 1 dolar, 2 dolary, 2 1/2 dolara, 3, 4, 5, 10, 20 i 50 dolarów. Obecnie z obiegu wycofana jest większość tych nominałów. W USA można posługiwać się monetami 1-centowymi, 5-centowymi, 10-centowymi, 25-centowymi (ćwierćdolarówka), 50-centowymi i 1-dolarowymi, przy czym dwie ostatnie są rzadko spotykane w powszechnym obiegu i traktowane jako monety kolekcjonerskie. Pozostałe nominały są dostępne w formie banknotów.

Ciekawostką jest istnienie monet półcentowych, które były wybijane w latach 1793–1857 w pięciu różnych wersjach. Ich wprowadzenie było podyktowane koniecznością wydawania reszty z reali hiszpańskich, ponieważ wartość jednego reala wynosiła 12,5 centa.

Posiadasz monety USA? Masz w swojej kolekcji dolary lub centy z różnych okresów historycznych? Skorzystaj z darmowej wyceny monet w Olsztynie i dowiedz się, jaką mają wartość kolekcjonerską i za ile możesz je sprzedać. Oferujemy atrakcyjne ceny skupu monet, a na terenie Olsztyna jesteśmy w stanie dojechać do Ciebie za darmo.

Ciekawe monety USA, które są obecnie poszukiwane przez kolekcjonerów, to między innymi:

1 dolar Morgan

Nazywany dolarem Morgana, pierwsza srebrna moneta obiegowa o nominale 1 dolara. Wybijana w latach 1878-1904 i w roku 1921. Nazwa pochodzi od nazwiska projektanta. Na awersie znajduje się głowa kobiety – uosobienie wolności, natomiast na rewersie orzeł z rozłożonymi skrzydłami.

1 dolar Trade

Dolar handlowy wybijany w srebrze w latach 1873-1885, wprowadzony w celu ułatwienia międzynarodowej wymiany handlowej. Na monecie widać postać siedzącej kobiety z gałązką oliwną w dłoni – uosobienie wolności.

1 dolar Peace

Zwany Dolarem Pokoju, srebrna moneta obiegowa wybijana w latach 1921-1935. Na awersie widać Wolność w koronie (głowa kobiety z lewego profilu), a na rewersie siedzącego na gałęzi drzewa oliwnego orła.

1/2 dolara Kennedy

Srebrna moneta wybijana w latach 1964-1970 (od 1965 roku z mniejszą zawartością srebra). Na awersie znajduje się lewy profil J. F. Kennedy’ego, a na rewersie rysunek herbu prezydenta Stanów Zjednoczonych.

1 dime 1916-1945

Srebrna moneta dziesięciocentowa, nazywana również Mercury Dime. Prezentuje głowę kobiety w czepku ze skrzydłami, a po drugiej stronie gałązkę oliwną i symbol fasces (pęk rózg z toporem).

1 dime 1946-1964

Srebrna moneta dziesięciocentowa, której inna nazwa to Dime Roosevelta. Na awersie widać podobiznę Franklina D. Roosevelta (lewy profil), a na rewersie pochodnię oraz gałązkę oliwną i dębową.

20 dolarów podwójny orzeł złoty

Moneta z lat 1877-1907, wykonana  ze złota próby 900. Awers prezentuje lewy profil kobiety (Wolności) w koronie, a rewers majestatycznego orła w postaci ozdobnego herbu.

Monety Rosji

Walutą Rosji jest rubel rosyjski dzielony na 100 kopiejek. Waluta ta ma bardzo długą historię. Jako jednostka monetarna była używana na terenach rosyjskich już w średniowieczu. Monety o wartości 1 rubla są wybijane od 1704 roku, czyli od reformy pieniężnej przeprowadzonej przez cara Piotra Wielkiego. Za czasów Cesarstwa Rosyjskiego miało miejsce wiele kolejnych reform, w związku z czym na przestrzeni lat używano różnorodnych monet. Wiele z nich ma dziś ogromną wartość kolekcjonerską. Na uwagę zasługują również monety z wczesnego ZSRR, a także niektóre monety okolicznościowe.

Jeśli masz w swojej kolekcji rosyjskie ruble z różnych okresów historycznych, możesz skorzystać z darmowej wyceny monet i dowiedzieć się, ile potencjalnie są warte. Nasz skup monet w Olsztynie może Ci także zaoferować atrakcyjną cenę, jeśli zdecydujesz się je sprzedać – wyższą, niż mógłbyś otrzymać np. w lombardzie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegóły!

Ciekawe monety rosyjskie to między innymi

15 kopiejek 1867-1917

Srebrna moneta obiegowa. Na awersie widać nominał i rok bicia monety, a na rewersie umieszczony jest orzeł Cesarstwa Rosyjskiego.

1 rubel koronacyjny 1883

Srebrna moneta okolicznościowa wydana dla uczczenia koronacji Aleksandra III Romanowa. Na awersie widać głowę cara z prawego profilu, a na rewersie insygnia koronacyjne.

1 rubel 1895-1915

Moneta obiegowa bita w srebrze, używana za czasów panowania cara Mikołaja II. Na awersie widać głowę cesarza z lewego profilu, a na rewersie orła Cesarstwa Rosyjskiego.

10 rubli 1898-1911

Złota moneta obiegowa z czasów Mikołaja II. Awers prezentuje głowę cara z lewego profilu, a rewers nominał 10 rubli oraz orła Cesarstwa Rosyjskiego.

1 rubel 1921-1922

Srebrna moneta obiegowa z czasów Republiki Radzieckiej. Na monecie wybite są symbole komunistyczne: na awersie sierp i młot (godło Rosji Radzieckiej), a na rewersie pięcioramienna gwiazda (tzw. czerwona gwiazda).

Monety Niemiec

Dziś w Niemczech płaci się w Euro, jednak historia niemieckich walut jest bardzo bogata. Monety i banknoty, którymi płaciło się na terenach niemieckich na przestrzeni wieków, dziś mogą być bardzo wiele warte dla kolekcjonerów. Fani numizmatyki poszukują zarówno cennych monet obiegowych z czasów Cesarstwa Niemieckiego i III Rzeszy (Reichsmark), jak i srebrnych monet  kolekcjonerskich z lat 80, 90. i 2000. Na cenę monet wpływa kilka czynników, m.in. okres historyczny, z którego pochodzą, kruszec, z którego zostały wykonane, nakład, dostępność na rynku numizmatycznym oraz stan zachowania.

Masz w domu niemieckie monety z dowolnego okresu – monety historyczne lub monety kolekcjonerskie? Chcesz wiedzieć, czy są coś warte i czy można je korzystnie sprzedać? Wycena monet w Olsztynie pozwoli Ci oszacować ich wartość. Możesz zdecydować się sprzedać je w skupie monet, gdzie za swoje egzemplarze dostaniesz kwotę znacznie wyższą niż np. w lombardzie.

Ciekawe monety niemieckie, które są obecnie poszukiwane przez kolekcjonerów, to między innymi:

1 marka 1891-1916

Srebrna moneta obiegowa z czasów Cesarstwa Niemieckiego, z okresu panowania ostatniego cesarza Wilhelma II

3 reichsmark Zeppelin 1929

Srebrna moneta okolicznościowa wybita dla uczczenia lotu sterowca 127 LZ Graf Zeppelin dookoła świata w 1929 roku. Na rewersie widnieje sterowiec na tle kuli ziemskiej oraz napis „1929 GRAF ZEPPELIN WELTFLUG”.

2 marki Hamburg 1892-1914

Moneta obiegowa w Cesarstwie Niemieckim, wybita w srebrze. Na rewersie widać herb Hamburga oraz napis „FREIE UND HANSESTADT HAMBURG” („Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg”).

5 marek Saksonia 1907-1914

Srebrna moneta obiegowa Cesarstwa Niemieckiego. Rewers przedstawia prawy profil Fryderyka Augusta III Wettyna, króla Saksonii. Na rancie znajduje się napis „GOTT MIT UNS” („Bóg z nami”).

5 reichsmark ze swastyką 1936

Srebrna moneta obiegowa w III Rzeszy Niemieckiej. Na awersie znajduje się godło III Rzeszy ze swastyką, a na rewersie podobizna Paula von Hindenburga. Na rancie widnieje napis: „GEMEINNUTZ GEHT VOR EIGENNUTZ” (co można przetłumaczyć jako: „Dobro wspólne jest ważniejsze niż własna korzyść”).

5 marek 1951-1974

Moneta obiegowa w Republice Federalnej Niemiec, srebrna. Na rancie widnieje inskrypcja – dewiza Niemiec: „EINIGKEIT UND RECHT UND FREIHEIT”(„Jedność i prawo i wolność”).